Wpis z mikrobloga

Copernicus Festival dzień 5: Błąd Kartezjusza

17.00 KONFRONTACJE: Poszukiwanie życia w kosmosie. Debata kopernikańska

Anna Łosiak, Marcin Gawroński, prowadzenie: Piotr Urbańczyk


Na wielu obiektach Układu Słonecznego oraz odległych planetach wykryliśmy złożoną chemię, np. aminokwasy i zasady azotowe, które na Ziemi stanowią podstawowe cegiełki życia. Czy to argument za tym, że w kosmosie nie jesteśmy sami? Jakie kryteria muszą spełniać planety, by zrodzić i podtrzymywać życie? Czy znalezienie śladów życia w kosmosie zmieniłoby nasze myślenie o nas samych? O tym porozmawiają geolożka planetarna oraz astronom.


19.00-20.00 WYKŁAD: Lars Chittka, The Mind of a Bee (Umysł pszczoły)


Jak bardzo różni się świat owadów od tego, który my widzimy – i czy w tym świecie jest miejsce na świadomość, odczuwanie bólu i emocje? Czego potrafią nauczyć się pszczoły trenowane w laboratoriach – i czy my sami możemy czegoś nauczyć się od pszczół? Specjalista od badań nad zdolnościami poznawczymi owadów prof. Lars Chittka pokaże nam, jak złożone umysły mogą skrywać się w miniaturowych mózgach owadów.


20.15-21.00 ROZMOWA: Descartes’ Error (Błąd Kartezjusza), Lars Chittka, Bartosz Baran


Po wykładzie porozmawiamy z prof. Chittką o filozoficznych i etycznych konsekwencjach odkryć na temat owadzich umysłów. Zastanowimy się też, dlaczego wśród badaczy zwierząt tak długo pokutował kartezjański przesąd, iż owady przypominają bezwolne maszyny, których zachowanie zostało genetycznie zaprogramowane.


#nauka #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #chemia #kosmos #biologia #zwierzeta
POPCORN-KERNAL -  Copernicus Festival dzień 5: Błąd Kartezjusza 
17.00 KONFRONTACJE: ...
  • Odpowiedz