Wpis z mikrobloga

Hej. Mam pytanie natury technicznej.
Głębia ostrości w fotografii.
Wszelkie kalkulatory online proszą o dystans od kamery do obiektu.
Ale czy dof jest obliczany na podstawie dystanu w jednej płaszczyźnie poziomej x,y
Czy kąt, i wysokość też są brane pod uwagę w obliczany odległość do celu.
#fotografia
  • 11
  • Odpowiedz
@nativ głębia ostrości jest (w uproszczeniu) równolegle do płaszczyzny matrycy (nie licząc tilt-shift), więc kąt ma niewiele znaczenia.
Ogólnie liczenie DOF matematycznie ma w praktycznej fotografii nikłe zastosowanie.
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@powerfulally akurat tego potrzebuje do blendera.
Robię addon, który stworzy pół przezroczysty czerwony cube o wymiarach odpowiadajaych głębokości dof w punkcie w którym wskaże.
A żeby to zrobić to musiałem wiedzieć czy mam liczyć odległość w prostej linii czy po przekątnej uwzględniając wysokość camery nad obiektem.
  • Odpowiedz
@nativ blender ma dość prostą symulacjalę optyki. Też bardzo teoretyczno-laboratoryjne rezultaty. Ty masz precyzję pixelperfect, a na żywo dochodzi jeszcze jakość matrycy i optyki. To co uważasz za nieostre w rzeczywistości byłoby uznane za okej, bo mieściłoby się w tolerancji, a najostrzejsze punkty byłby nie do rozróżnienia ze względu na MTF obiektywu, bądź rozdzielczości wyjścia
Tzn tylko zgaduję - nie wiem jakie masz rezultaty.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@sidhellfire samych renderow jeszcze nie robiłem.
Symulacja dof wychodzi ok, sprawdzając z kalkulatorem online wyniki są 95% takie same. Przy 50mm f5.6 odległość od celu 1.5 dof wychodzi 30cm
Cube o takich samych wymiarach yo jest 30x30x30 pojawia mi się w miejscu gdzie ustawie punkt ostrości.
Ale nie dokonać czuje jakby ta głębia była poprawna. Przy 5.6 spodziewałem się płytszej głębi ostrości, tzn większego cuba.
https://www.photopills.com/calculators/dof
  • Odpowiedz