Wpis z mikrobloga

Czy jeżeli robiłeś setki transakcji na Binance i innych giełdach, ale fizycznie wypłaciłeś z Binance 900zł, które ci zostały. Ogólnie jesteś na stracie bo wpłaciłeś łącznie ok 4000zł. Fiaty zostały wprowadzone na Binance i za pomocą trust wallet. Potem krypto było wymieniane na różnych giełdach bardzo wiele razy, w końcu wypłaciłeś 900zł na Binance aby nie tracić więcej. Teraz pytanie, jak z tego chaosu zrobić PIT? Czy do jego sporządzenia wykorzystuje wyłącznie dane z Binance, czy z każdej giełdy gdzie otwierałem pozycje? Jedno biuro księgowe wyceniło mi to na 700zł. To jakiś absurd, sam tego nie zrobię. Nie dość, że straciłem, to mam jeszcze wydać prawie cały kapitał, który mi został na zrobienie PIT???

#kryptowaluty #binance #podatki #ksiegowosc #pit
  • 13
  • Odpowiedz
@czlowiek_z_lisciem_na_glowie: ile razy zmieniałeś z fiat na krypto i z krypto na fiat?
Jeśli zmieniałeś na usdt albo innego stablecoina to po prostu zeznajesz koszty poniesione od początku 2019 roku na krypto i to co wyciągnąłeś.

Jeśli jednak miałeś z krypto na fiat i z powrotem to niestety trzeba liczyć każdą transakcję
  • Odpowiedz
@czlowiek_z_lisciem_na_glowie: Masz 4k kosztów i 900 przychodu, jesteś na stracie i nie płacisz podatku. Stratę z tego roku (zakładając, że już się te kwoty nie zmienią) możesz odliczać w nastepnych latach. Nic więcej nie ujmujesz w PIT, 2 pola, nikt Cię nie zapyta o dane z binance.

Przy takich kwotach i takich warunkach totalnie sobie nie zawracaj głowy płacenia 700zł księgowemu, sam to sobie ogarniesz.

Pamiętaj, że obowiązek podatkowy następuje w
  • Odpowiedz
Jeśli jednak miałeś z krypto na fiat i z powrotem to niestety trzeba liczyć każdą transakcję


@OsSikorskiego: Ale co ty mu chcesz tam liczyć dla "każdej transakcji"? Gość ma sobie dokładnie policzyć co do grosza, ile wydał oraz ile wyciągnął i obie sumy wrzucić w PIT. Uzupełnia uzyskane przychody i koszty uzyskania przychodu.

Na wypadek gdyby US się zainteresował, przedstawi dowody na koszty uzyskania przychodu w wys. 4k PLN i przychód
  • Odpowiedz
A przy zmianie krypto -> krypto można prowizje wliczyć w koszta?


@skafanderowski: Nie. Wymiana krypto <-> krypto jest obojętna obowiązkowi podatkowemu. Nie płacimy podatku od tej wymiany ale też nie wrzucamy kosztów tej wymiany jako kosztów uzyskania przychodu.
  • Odpowiedz
Liczy się tylko finalna kwota tych wymian


@jadealboniejade: otóż nie. Jeśli byś wymieniał do stablecoinów to tak. Ale jeśli po drodze miałeś do dyspozycji gotówkę to już powinieneś zeznać wszystkie koszty poniesione z fiatów i wszystkie zyski uzyskane i po drodze i na końcu.

Na 99,9999999% nie będzie żadnych uwag do jego zeznania podatkowego, nikt nie będzie tracić czasu na zagłębianie się, czy gość dokonał 20 czy 2000 transakcji krypto <->
  • Odpowiedz
@czlowiek_z_lisciem_na_glowie: Do PIT potrzebne są tylko i wyłącznie transakcje FIAT->crypto i crypto->FIAT. wszystkie transakcje crypto->crypto nie mają żadnego znaczenia podatkowego. Nawet wpłata i wypłata FIAT z/na giełdę nie ma znaczenia, bo to tylko czynność techniczna.

Sumujesz transakcje FIAT->crypto czyli koszty, potem sumujesz crypto->FIAT czyli przychody. Wynik jednego i drugiego sumujesz i powinno ci wyjść 3100 zł na minus.
  • Odpowiedz
@czlowiek_z_lisciem_na_glowie: przy takich kwotach to podejrzewam że nic. zresztą, skąd US miałby wpaść że w ogóle cokolwiek robiłeś w temacie?
tym bardziej, że wyszła ci strata, a zatem żaden podatek i tak się nie należy. jeśli nie planujesz już nigdy się w to bawić, to możesz olać. ja tak kiedyś olałem, ale po paru latach robiłem korekty, bo okazało się, że stare inwestycje dały po latach profit.
  • Odpowiedz
@czlowiek_z_lisciem_na_glowie: w picie liczy się tylko wejście (4k) i wyjście (900). Mnie tylko postraszyli jak kiedyś pytałem, że jak z 10 tyś zrobisz 100 czy więcej i będziesz mieć kontrolę to musisz udowodnić jak to pomnozyles i wtedy będzie problem bo weź tu dojdz jak konta na 3 giełdach + paru portfelach i było przelewane/swapowane tysiąc razy xd

Airdropy też jakoś powinny być liczone osobno ale #!$%@?. Większość i tak traci
  • Odpowiedz
  • 1
@czlowiek_z_lisciem_na_glowie przy takich kwotach to nie ma znaczenia, ale nie jest prawdą, że wzięcie sumy wpłat i wypłat to jest dobrze rozliczony podatek. Choćby dlatego, że w Polsce zgodnie z prawem bierze się średni kurs NBP z dnia roboczego poprzedzającego zdarzenie podatkowe. Im więcej tych zdarzeń, tym bardziej ostateczna suma podatków będzie się bardziej różnić.

Ale przy takich kwotach to serio, nie przejmuj się.
  • Odpowiedz