Wpis z mikrobloga

Potrzebuje przeszlifować krokwie w domu, bo zżółkły od słońca. Kupiłem szlifierkę oscylacyjną za ~200 zł (Ryobi). Niestety idzie to strasznie wolno, nawet papierem 40. Czy szlifierka mimośrodowa lepiej sobie z tym poradzi, polecacie jakieś konkretne modele?

#diy #drewno #stolarstwo #budowadomu
  • 16
  • Odpowiedz
@ofkoz: oscylacyjna jest do dopieszczania. Do szlifowania spraw typu krokwie mimośrodowa to jest absolutne minimum, alternatywą może być "czołg" (taśmowa), a jeśli jest bardzo źle, to tarcza listkowa na szlifierkę kątową, choć tu już potrzebne jest czucie w łapach, bo łatwo przegiąć.

polecacie jakieś konkretne modele?


@ofkoz: Dewalt DWE 6423
  • Odpowiedz
  • 1
@Smarek37: musi to ładnie wyglądać ;)

@Jarek_P: dzięki. Z taśmową może być trochę niewygodnie. Nie ma tam super dużo miejsca. Musi być to też w miare estetycznie zrobione. Dzięki za polecajkę. Myślę też nad mimośrodową Ryobi bo w sumie nie potrzebuje jakiegoś pancernego sprzętu, tylko raz na jakiś czas.

@MOSKITek: dzięki, nie słyszałem o tym papierze. Czy ma to jakieś duże znaczenie i będzie różnica miedzy jakimś Boshem?
  • Odpowiedz
@ofkoz:

musi to ładnie wyglądać ;)

No wiadomo. Idzie to tym sposobem bardzo ładnie zrobić, kwestia wprawnej ręki no i też wygodnego poręcznego flexa, który dobrze leży w dłoni. Ja w każdym razie tak szlifuję, jak ma być do gołego.
  • Odpowiedz
  • 0
@Jarek_P: Powiedz mi jeszcze proszę, myślisz że Ryobi ROS300 będzie dużo wolniej szlifował materiał, czy to bardziej chodzi o żywotność urządzenia?
  • Odpowiedz
@ofkoz różnica pomiędzy tym 3m a każdym innym jest kolosalna. To niesamowite jak ten papier żre i jak długo wytrzymuje. Nie zrażaj się wysoką ceną. :) Tylko kup ten "pełen" z małymi dziurkami a nie siateczkę. Siatka jest dobra do równych powierzchni bo jak są jakieś kanty to nasyp się szybko wykruszy.
  • Odpowiedz
  • 0
@MOSKITek: Dzięki, dokładnie taki jest plan. Właśnie oglądałem gdzieś żeby max zwiększać gradacje o 50%, więc tak jak mówisz 80+120.
  • Odpowiedz
@ofkoz: ja szlifowałem parę dni temu krokwie na wiatę szlifierką kątowa małą. Papierem 80+100. Wyszło git. Tylko trzeba uważać na szlifierkę i dawać jej odpoczywać bo to jednak nie narzędzie do długiej tego typu pracy.
@MOSKITek czym malować żeby właśnie za 2 lata nie wracać do tematu?
  • Odpowiedz
@banan5005 generalnie trzeba zabezpieczyć drewno przed UV. Jest kilka opcji, widziałem jakieś impregnaty blokery UV ale nigdy tego nie używałem. Potem masz lakiery z filtrami UV ale one często same z siebie powodują że pomalowane drewno robi się żółte więc najpierw jakaś delikatna jasna bejca by się przydała.
  • Odpowiedz
@ofkoz ja używam profesjonalnych lakierów i bejc adler. Bejca koniecznie do wcierania - wolniej paruje masz czas na ogarnięcie wszystkiego. Ale tak sobie myślę że mógłbyś spróbować na te belki dać jasny wosk/olej koloryzujący. Będzie najłatwiejszy w aplikacji. Zawsze używałem osmo ale jest już strasznie drogi i powoli testuję borma wachs.
  • Odpowiedz