Wpis z mikrobloga

Metaliczny straszyk Achrioptera manga. Wydawałoby się, że wszystkie patyczakopodobne owady starają się upodobnić do gałązki i wtopić się w otoczenie - jednak nie w tym przypadku. Samce tego gatunku straszyka, występującego na Madagaskarze i na Komorach, są wyjątkowo kolorowe. Ich metalicznie niebieska barwa znalazła odzwierciedlenie w nazwie gatunku - manga oznacza w języku Malgaskim "niebieski".

Podobne ubarwienie, tylko bardziej zielonkawe zamiast niebieskiego, ma jeszcze jeden gatunek straszyka, Achrioptera fallax. Kolory pojawiają się u samców po osiągnięciu dojrzałości, co sugeruje, że mają na celu zwrócenie uwagi samic.

#ciekawostki #przyroda #natura #zwierzeta #owady #straszyki
Apaturia - Metaliczny straszyk Achrioptera manga. Wydawałoby się, że wszystkie patycz...

źródło: Achrioptera manga

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
@Apaturia: kurczę, fajne są te twoje wrzutki!
Entomologia to w ogóle nie moja działka, ale ta część świata owadów, jaką przedstawiasz, jest bardzo interesująca :)

  • Odpowiedz
  • 2
@Majku_: A dziękuję () Entomologia to też nie moja działka. Tak właściwie to szukałam inspiracji do następnych skrzynek i zaczęłam przeglądać w tym celu ciekawostki przyrodnicze - no i jakoś tak wyszło, że teraz regularnie je sobie przeglądam do porannej kawy, bo to dużo fajniejsze niż zaczynanie dnia od newsów politycznych. No to pomyślałam, że będę się dzielić, może komuś jeszcze się spodobają
  • Odpowiedz
@Apaturia: no nieźle, ale prawdą jest, że risercz potrafi doprowadzić nas w naprawdę dziwne miejsca :)

to dużo fajniejsze niż zaczynanie dnia od newsów politycznych. No to pomyślałam, że będę się dzielić, może komuś jeszcze się spodobają ;)


No i tak, zdecydowanie tak, dałbym sto plusów, ale nie mam nawet jednego multikonta :)
  • Odpowiedz