Wpis z mikrobloga

Aktualizacja Betaflight do 4.5, szybki test dlaczego dron robi flipa przy starcie* i można testować gpsa. Ciekawe czy wyląduje przy nóżce, a może postanowi wrócić do chin? ()

A Wy jak sprawdzacie czy silniczki dobrze kręcą? Pewnie jakąś karteczką i przykładacie do silników?


#drony #fpv
sirgorn - Aktualizacja Betaflight do 4.5, szybki test dlaczego dron robi flipa przy s...
  • 8
  • Odpowiedz
@sirgorn klasyka. od zawsze z tym wojna, co wersja firmware to inaczej default ustawienie orientwcji czujnika względem kierunku/silników.

hitem w którejś wersji inav to było, że wszystko zadziałało dobrze... tylko że dron w bok latał (ustawienia kolejności silników była po pierdzielona, ale orientacja akcelerometru też, tak że się zgrało, że przód jest z boku, i start ok, stabilność ok, chcesz lecieć do przodu a tu wzium w bok w krzaki....
  • Odpowiedz
  • 0
@hrumque: w sumie to nie zauważyłem innej orientacji, wydaje mi się, ze zawsze jest względem strzałki na FC. Zawsze przed aktualizacją oprócz dumpa robię jeszcze OBSem film i przechodzę przez wszystkie zakładki i po prostu przegapiłem ustawienie przy ponownej konfiguracji - tak to jest jak się hurtowo drony konfiguruje

... technicznie, jak sobie dobrze poustawiasz, to możesz ustawić że przód jest z tyłu (nawet obrót silników i śmigła będą dobrze ustawione),
  • Odpowiedz
@sirgorn: może dlatego, że używam(używałem) jakichś śmietnikowych FC noname klon, których nigdy nie było dobrze w konfiguratorze do wyboru, więc ustawiałem to jako OmnibusF4, tyle że ustawienie akcelerometru na pcb miał inaczej, i nr wyjść pwm/silników też na innych gpio, i trzeba było przez CLI "resource" za każdym razem przeklikać-przekonfigurować ;)
  • Odpowiedz
@sirgorn: Ja np. to pierwsze co robię to ściągam śmigła do aktualizacji xD Jak kolega wyżej napisał, czasami się dzieją cuda po update xD

A jak sprawdzam? Przykładam palec do dzwonka i podnoszę obroty w Becie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 0
@Peter_Mountain: ja sprawdza pod smoke stopperem (nawet jego końcówkę widać), nie ma szans ze odleci ani nawet drgnie (w sumie nie wiem po co tym palcem tam trzymałem), do tego jest pod zasilaczem 12V więc dodatkowo moc ograniczona
w cinewhoopach nie lubię ściągać śmigieł, bo są na dwie małe śrubeczki, w 5" to parę sekund to faktycznie ściągam, bo wtedy mniej miejsca na biurku zajmuje
  • Odpowiedz
ja sprawdza pod smoke stopperem (nawet jego końcówkę widać), nie ma szans ze odleci ani nawet drgnie (w sumie nie wiem po co tym palcem tam trzymałem), do tego jest pod zasilaczem 12V więc dodatkowo moc ograniczona


@sirgorn: Bardzo ryzykowne, potrafi upalić coś z elektroniki... Nie rozkręcaj w ten sposób silników a tym bardziej nagle ich nie zatrzymuj, bo gdy się mają zatrzymać - to ich energia kinetyczna zamienia się prądnicowo
  • Odpowiedz
  • 1
@hrumque: dzięki za obszerne wyjaśnienie. Robię tak regularnie od trzech lat i wszystkie moje drony żyją, zwłaszcza, ze ten test lepiej wychodzi przy minimalnej pozycji (~1032), ale w sumie zawsze idąc na skróty gra się w "ryzyko vs nagroda" (: Czy istnieje szansa że spale sobie fc? Tak. Czy będę tak dalej robił? Tak ()
  • Odpowiedz