Wpis z mikrobloga

Wczoraj podczas pytań od cioci na #sejm padło coś, co przeszło prawie niezauważone.

Otóż ciocia zapytała pinokia, czy zgadza się z poglądem, że wola ludu stoi ponad prawem. Jest to pogląd jego ojca, który m.in. stanął po stronie Rosji w kwestii aneksji Krymu i ogólnie łatwo zrobiłby karierę w ruskiej TV.

A pierwotnie jest to pogląd wylansowany przez niemieckiego filozofa Carla Schmitta, czołowego jurysty Hitlera do czasu, aż w latach 40-tych popadł w niełaskę w III Rzeszy.

Generalnie pogląd ten jest narzędziem do wprowadzania autorytaryzmu i totalitaryzmu.

Zagarniamy jak najwięcej zasobów dla partii, wcześniej oczywiście unieszkodliwiając mechanizmy mające temu zapobiegać.

Potem angażujemy zgromadzone ogromne zasoby w propagandę w celu zbudowania przekonania, że chociaż prawo, konstytucja, traktaty itd. coś tam mówią, to jednak ewidentnie lud w tej chwili chce, żeby np. lider naszej partii został dyktatorem.

A wola ludu stoi ponad prawem. Kto staje przeciw woli ludu, tego można nawet przemocą unieszkodliwić, prawo jest tutaj drugorzędne.

Dziwne, że mało kogo szokuje niedawny premier dużego państwa członkowskiego UE w r. 2024 mówiący na komisji śledczej do protokołu, że “wola ludu stoi ponad prawem”.

#polityka #bekazpisu #faszyzm #historia #politologia #filozofia
ish_waw - Wczoraj podczas pytań od cioci na #sejm padło coś, co przeszło prawie nieza...

źródło: IMG_4678

Pobierz
  • 23
  • Odpowiedz
A pierwotnie jest to pogląd wylansowany przez niemieckiego filozofa Carla Schmitta, czołowego jurysty Hitlera do czasu, aż w latach 40-tych popadł w niełaskę w III Rzeszy.


Generalnie pogląd ten jest narzędziem do wprowadzania autorytaryzmu i totalitaryzmu.


@ish_waw: Znasz jakies materialy w ktorych moglbym sie bardziej zaglebic w to?

Bo brzmi to troche absurdalnie - rozumiem to tak ze 'nadrzednosc woli ludu nad przepisami jest narzedziem do wpowadzania autorytaryzmu', ale przeciez jednoczesnie
  • Odpowiedz
@ish_waw: Dzieki, choc opisy tych ksiazek nie wygladaja zeby byly stricte o tym tylko bardziej ogolne tematy, moze poszukam w nich jak mi sie bedzie mi sie bardzo nudzic.

A ten artukul z wiki to nie wiem co ma wspolnego, chyba tyle ze stan wyjatkowy jest jednym z faktycznych narzedzi do wprowadzania autorytaryzmu i totalitaryzmu, w przeciwienstwie do "wykonywania woli ludu"
  • Odpowiedz