Wpis z mikrobloga

Elo, właśnie odebrałem telefon, gdzie gość ze wschodnim akcentem zwrocił się do mnie po imieniu i powiedział, że dzwoni z vivusa i że wczoraj składałem wniosek o pożyczkę na 3 tys. złotych i czy potwierdzam. Ja mówię, że nie potwierdzam, a on się mnie pyta czemu zmieniam zdanie. Ale wtedy wychwyciłem ten wschodni akcent i go wyśmiałem i się rozłączyłem.
Niemniej jednak, teraz się trochę stresuję, że może serio ktoś w vivus próbował wziąć na mnie pożyczkę. Nie wiem co z tym zrobić. Czy olać, czy zadzwonić do vivusa, czy do BIK? Dysponował jedynie imieniem i nr telefonu, więc pewnie nie był z tej firmy ale trochę się cykam. No i do vivusa też dzwonić nie chcę, jeśli nie jest to niezbędne, bo mam wrażenie, że wtedy dam im swój telefon i będą do mnie wydzwaniać, że niby jestem zainteresowany pożyczką... Jakieś rady, pomysły? Numer telefonu z którego dzwonił nie jest znany w googlu, jakiś stacjonarny numer z Warszawy.
Numer PESEL zastrzegłem już dawno, ale z tego co wiem zyskuje to jakąkolwiek moc dopiero od czerwca.

#oszukujo #kiciochpyta #finanse #scam
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Precypitat: Klasyczny scam, zaoferowałby ci aplikacje która udaremni podobne ataki w przyszłości xd oczywiście po zainstalowaniu takiej aplikacji jesteś ugotowany. Do mnie zaczęli dzwonić z tym schematem jak wypożyczyłem samochód na wakacjach w Grecji xd
  • Odpowiedz
@Precypitat mogą appkę zaproponować, przelew środków z Twojego konta na „konto techniczne” 😉. Pomysłów mają wiele, raz dzwoni pracownik bezpieczeństwa, innym razem policjant, jeszcze innym prokurator. Szkoda gadać 😕 Niestety czasem się ludzie nabierają, dlatego nadal ten proceder trwa. Jeszcze korzystają ze spoofingu podkładając nr telefonu np. infolinii banku lub prokuratury rejonowej lub komendy policji… I tak to działa, mimo wielu kampanii antyphishingowych w mediach to wielu się nacięło. Albo prz
  • Odpowiedz
@Precypitat: Imo nie trzeba się martwić. W ogóle wg mnie strach przed tym że ktoś weźmie na nas kredyt jest przesadzony. Przeważnie jak ktoś nie oleje tematu to nawet jak takie coś się zdarzy to nie ma przykrych konsekwencji
  • Odpowiedz