Wpis z mikrobloga

Montował ktoś może ostatnio wallboard do ładowania elektryka na miejscu postojowym w hali garażowej i mógłby się podzielić ile to mniej więcej kosztuje?
Blok jest stosunkowo nowy (~5 lat).
Chodzi mi głównie o kwestie robocizny, jakiś dodatkowych skrzynek itp.
#nieruchomosci #ev #tesla #wallbox
  • 13
  • Odpowiedz
@pp93: zależy od odległości itd 4-15tys bez ładowarki. Zazwyczaj w nowym bloku pod poziomem zero jest taka ściana/y z licznikami do lokali i trzeba pociagnąć kabel od Twojego licznika do Twojego miejsca postojowego i tam zamontować "ładowarke".
  • Odpowiedz
@pp93: Dla uściślenia podzieliłbym to na 3 etapy wydatków:

1. zamówienie w zakładzie energetycznym nowego przyłącza energetycznego, zamówienie odpowiedniej mocy i montaż nowego licznika w licznikowni bloku. Można też dodać drugi obwód odbiorczy do licznika mieszkania i w tamtej umowie zwiększyć moc.

2. doprowadzenie WLZ (kabla elektrycznego) z licznikowni do miejsca
  • Odpowiedz
@pp93: do 2k się wyrobisz jak masz daleko, jak blisko to taniej i masz wyprowadzone złącze zwykłe+3f w skrzynce, podpinasz dowolną ładowarkę/wallbox, jak masz jakąś fabryczną to koniec kosztów. Jak nie masz to dokupujesz coś taniego np khons 11kW 1.2k i za lekko ponad 3k zamykasz wszystko.
Nie zamawiasz nowego przyłącza ani nie zwiększasz mocy obecnego.
  • Odpowiedz
@poison101: Z tego co mi się wydaje to części wspólne są w taryfie C więc będzie drożej przy rozliczaniu się przez podlicznik. Taniej będzie przez własny licznik w taryfie G12 G12W (przy samochodzie elektryczntym dużą część energii można przenieść w odpowiedni moment gdy energia jest niższa).
  • Odpowiedz
@poison101: Nie da się odpowiedzieć, zależy jaką taryfę ma wspólnota, albo jakie ceny energii zakontraktowali. Na pewno wspólnota nie da ci tyle mocy co własna linia. Na własnym liczniku jesteś w stanie np wybrać taryfę nocną żeby ładować auto najtanszym prądem w godzinach nocnych. Nie jest wykluczone, że pojawią się (albo już są) taryfy energetyczne z jakimiś ulgami specjalnie pod auta elektryczne. Nie wiem bo nie mam elektryka, ale to
  • Odpowiedz
@poison101: nie rozliczaj nic ze wspólnotą, podpinasz się pod swój licznik, wbijasz G12W i koniec tematu bez opłat stałych czy łaski wspólnoty.
  • Odpowiedz
@Wu70: Widzę, że kolega się zna na temacie. To może mi coś podpowiesz. Chcę kupić EV, ale brak miejsca do ładowania mnie paraliżuje. Mieszkam na osiedlu "zamkniętym", mamy wspólnotę, a budynek to taki dom (blok?) wielorodzinny. Mam parking podziemny, ale niestety jest w budynku obok. Ten parking podziemny jest wspólny na parę budynków, ale nie na mój budynek. Jak zacząć ogarniać punkt do ładowania w takiej sytuacji? To powinno być
  • Odpowiedz
@howks: oddzielny budynek to już gorzej i pewnie skończy się na oddzielnym przyłączu (opłaty stałe) więc najpierw podpytaj wspólnotę czy dałoby się ten podlicznik zrobić i na jakich warunkach.

Potrzebujesz 3F, wallbox to po prostu ładowarka wpinana do 3F.
  • Odpowiedz