Wpis z mikrobloga

#kalendarzliturgiczny #wiara #kosciol #katolicyzm

wtorek, 30 kwietnia 2024
Świętej Katarzyny Sieneńskiej Dziewicy i Doktora Kościoła, Patronki Europy
III klasy | kolor biały

Lekcja (2 Kor 10, 17-18; 11, 1-2)
Bracia: Kto się chlubi, niech się chlubi w Panu. Nie ten bowiem, kto zaleca samego siebie, wart jest uznania, ale ten, którego Bóg zaleca. Obyście znieść mogli nieco szaleństwa z mej strony. Zechciejcie znieść i mnie. Ubiegam się bowiem o was z gorliwością, która z Boga jest, bo poślubiłem was jednemu mężowi, aby was okazać czystą dziewicą Chrystusowi.

Ewangelia (Mt 25, 1-13)
Onego czasu: Powiedział Jezus uczniom swoim tę przypowieść: «Podobne będzie Królestwo Niebieskie dziesięciu pannom, które wziąwszy lampy wyszły na spotkanie oblubieńca i oblubienicy. Pięć z nich było głupich, a pięć mądrych. Ale pięć głupich, wziąwszy lampy, nie zabrały ze sobą oliwy, mądre natomiast wzięły oliwy w naczynia swoje wraz z lampami. A gdy się oblubieniec opóźniał, zdrzemnęły się wszystkie i posnęły.
Wszakże o północy rozległo się wołanie: Oto oblubieniec nadchodzi, wynijdźcie mu na spotkanie. Wtedy powstały wszystkie owe panny i opatrzyły lampy swoje. Głupie zaś rzekły do mądrych: Dajcie nam waszej oliwy, bo gasną lampy nasze. Odpowiedziały mądre, mówiąc: Aby snadź nie zabrakło nam i wam, idźcie raczej do sprzedających i kupcie sobie. A gdy one poszły kupować, przybył oblubieniec i te, które były gotowe, weszły z nim na gody. A zamknięto drzwi. W końcu przyszły i pozostałe panny, mówiąc: Panie, panie, otwórz nam! A on, odpowiadając, rzekł: Zaprawdę mówię wam, że was nie znam.
Czuwajcież tedy, bo nie wiecie dnia ani godziny».

Ilustracja:
Carlo DolciŚwięta Katarzyna ze Sieny
olej na desce, ok. 1665
Dulwich Picture Gallery, Lodnyn, Wielka Brytania
BenedictusNursinus - #kalendarzliturgiczny #wiara #kosciol #katolicyzm

wtorek, 30 kw...

źródło: Zdjęcie z biblioteki

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
@A_R_P Uczestnicząc w starej liturgii (inaczej Vertus Ordo, Nadzwyczajna Forma Rytu Rzymskiego czy Msza Trydencka) korzysta się z ostatniej edycji mszału wydanego przez Jana XXIII w 1962. A dla tego mszału nie został zmieniony kalendarz liturgiczny więc korzysta się ze starego. Ostatnia zmiana dokonała się w roku 2020, jednak nie decydowano się na dodaniu nowych świętych (kanonizowanych po 1962) do kalendarza czy przeniesieniu na inne dni (zgodnie z nowym kalendarzem). Więc reforma
  • Odpowiedz