Wpis z mikrobloga

#kredythipoteczny #nieruchomosci #notariusz
Hej. Jutro mam umówioną wizytę u notariusza w sprawie kupna nieruchomości. Chciałbym się was dopytać czy to u niego dopiero ze sprzedawcą ugadujemy się co do formy płatności gotówka/przelew oraz terminu płatności?

Oraz chciałbym prosić o poradę w sprawie pożyczonej gotówki od rodziców na tą nieruchomośc, będzie to około 100tys zł. Jak uniknąć płacenia jakiegoś haraczu dla państwa. Myślałem wziąć to od rodziców w gotówce i po prostu wpłacić na swoje konto a później całość dla sprzedającego. Dziękuję i pozdrawiam
  • 15
  • Odpowiedz
@AdvisoryLyrics formę płatności powinieneś raczej wcześniej dogadać ze sprzedającym, u notariusza to potwierdzić i zapisać. Nie wiem czy jest opcja płatności gotowką (np. części), bo ja akurat płaciłem przelewem ale poczytaj bo może to będzie rozwiązanie.
  • Odpowiedz
Zadzwoń sobie na infolinię skarbówki jak zrobić darowiznę od rodziców - w grupie 0 chyba nie ma podatków jeśli załatwisz to poprawnie. Z tego co pamiętam po prostu przelew na konto tytułem "darowizna dla syna" a potem złożenie papieru sd z2 w urzędzie skarbowym załatwia sprawę, Oczywiści sprawdź dokładnie sam, bo mogę źle pamiętać.
  • Odpowiedz
Starzy powinni ci zrobić przelew z tytułem darowizna, a potem składasz deklaracje podatkową dotycząca darowizny. Przy takim pokrewieństwie wystarczy tylko złożyć deklarację i nie płacisz podatku. Gorzej jak się nie zgłosisz, a potem skarbówka zacznie się zastanawiać skąd wziąłeś te piniążki - wtedy jak nie złożysz deklaracji do pół roku, to ci karę mogą dowalic
  • Odpowiedz
@sberatel: Pamiętam błędne koło gdy jeszcze google działało prawidłowo. Człowiek wpisywał frazę by znaleźć odpowiedź i przy tym nie zaśmiecać forum a każdy odnośnik google wysyłał Cię właśnie do forum na którym ktoś pytał czy ciężko użyć google ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@AdvisoryLyrics: Zadzwoń na infolinie skarbówki i zapytaj, w jaki sposób możesz załadować w kapsko 100k polskich papierów, żeby się nie dowiedzieli xD

  • Odpowiedz
@AdvisoryLyrics ale z tego co kojarzę warunkiem koniecznym jest przelew od rodziców. Jak dadzą Ci gotówkę to nie będzie to poprawna darowizna. Co do reszty pytania - możesz na umowie ustalić że sprzedającym wszyskie warunki transakcji - ale lepiej robić to wcześniej. Bo u notariusza pojawiają się emocje , które nie są zwykle potrzebne w takich sytuacjach.
  • Odpowiedz
@KromkaMistrz: Dzięki za odpowiedź. Nie ma problemu by rodzice zrobili przelew a co do ustaleń ze sprzedającym u notariusza to jeśli sprzedający chcę oddać dom dopiero pod koniec maja to po prostu myślę na podobną datę umówić się na przelew i tyle
  • Odpowiedz
@marcpol: Czyli wypełniam SD-Z2 i zostanę zwolniony od podatku pobierając darowiznę w wysokości nawet tych 100tys? Dziękuję bardzo


@AdvisoryLyrics: Tak, pod warunkiem spełnienia odpowiednich wymogów (dokumentacja darowizny, złożenie deklaracji SD-Z2 w odpowiednim terminie) darowizna w zerowej grupie bez względu na kwotę podatkowej jest zwolniona z podatku.
  • Odpowiedz