Wpis z mikrobloga

#rower

Potrzebuje porady od jakichś doświadczonych kolegów.

Mimo, że nie jeżdżę mało to zawsze mam bardzo wysokie tętno. Jak chce jechać utrzymując te 25-26 na godzinę to tętno wynosi ok. 170-180 (strefa 4 dla mnie). Jazda w trzeciej strefie (do ok. 160 bpm) to prędkość ok. 22km/h. W drugiej nigdy nie jeżdżę bo automatycznie po rozpoczęciu pedałowania widzę odczyt 140+.
Czy to normalne? Na Stravie znajomi spokojnie jeżdżą w 2 i 3 strefie tętna, a 4 to dla nich prawie nie istnieje. Dla mnie wyjazd na 100 km z jakąś w miarę normalną prędkością to praktycznie 80% jazdy w 4 strefie. Zakres tętna mam podobny do innych.

Jak mogę to poprawić? Da się? To uwarunkowane genetycznie czy co? Nie znam się więc szukam porady, proszę bez przesadnego hejtu
  • 9
  • Odpowiedz
doświadczonych kolegów.


@SchabowyZMizeriom: mam podobnie, tylko (zakładając same asfalty i płasko) prędkości ciut inne. Ale wartości tętna podobne, 170-175 do 4 strefa u mnie, w której jeszcze swobodnie jakoś tam gadam i nie wywalam jęzora. Takie 175 to są pewnie prędkości przelotowe w granicach 28-30 jak jest ok forma. Jak nie jest, to pewnie 27-28. Podobnie mam z tym 140 jak Ty. Spoczynkowe tętno niby normalne, w pół godziny po wysiłku spada gdzieś do 65-70, ale jak zniosę rower z 4 piętra po schodach to już mam 120, a jak 2x zakręcę korbą to 135.

Bliżej końca sezonu, czy w szczycie formy (bo mało robie w zimę, więc spada), te wartości o których piszę spadają mi o ok. 10-15 - czyli np. średnie tętno 160-165 to średnia ok. 29. Wtedy też trudniej mi utrzymać np. 180 przez dłuższy czas, bo nie mam na to nogi, dlatego wydaje mi się że to kardio się poprawia najpierw, a potem dopiero
  • Odpowiedz
Jak pisał Imfromalaska, może strefy źle określone i na screenie faktycznie trochę dziwne je masz, zbyt równy podział. Dla porównania - strava na podstawie mojego wieku i tętna maksymalnego pookreślała mi takie zakresy dla stref: 1 < 113, 2 113-149, 3 149-168, 4 168-186, 5 >186, więc jak widzisz nie jest to równo po +20 do każdej kolejnej. Gdzieś kiedyś liczyłem to na jakichś kalkulatorach w necie i wychodziło podobnie
  • Odpowiedz
@SchabowyZMizeriom: u ciebie to może kwestia diety? jeśli pijesz kawę, to spróbuj odstawić. U mnie po spożyciu, wartości tętna były właśnie wyższe te kilkanaście uderzeń serca. A gdy jeździłem niewyspany, to czwarta strefa była tą dominująca na przejażdżkach
  • Odpowiedz