Wpis z mikrobloga

zakładam foliową czapeczkę.

Cuck mówi, że aktualnie powstają centra danych do AI, które potrzebują od 50 do 150 MW prundu. Cipy nie są już problemem, można budować większe. Za niedługo ktoś wybuduje centrum, które będzie krzyczało o 1 GW prundu. Pod takie centrum to trzeba osobną elektrownie postawić.
Dla przykładu, takie moje #uk to w szczytach ma zapotrzebowanie na 40 GW. 70 mln osób na wyspie, z zakładami pracy itp itd.
Albo będę powstawały nowe elektrownie i OZE+Baterie, albo AI będzie nam robić blackouty. Wszystko po to, żebyście mogli sobie z chatemgpt popsiać.
#elonmusk już szurał w podobny sposób jakiś czas temu.
A Wy się martwicie, że braknie prądu dla EV, a to generator obrazków będzie więcej problemów sprawiał.

ściągam foliową czapeczkę.

#gielda
gonzo91 - >zakładam foliową czapeczkę.
Cuck mówi, że aktualnie powstają centra danych...
  • 13
  • Odpowiedz
via Android
  • 5
@kamil-wasniewski yep, UK ma problem. Jak wieje to jest spoko, bo 21gw z samego wiatru potrafią pociągnąć. Ale jak lipa to dużo gazu i połączenia z innymi krajami. Ta atomówka co jej skończyć nie potrafią to porażka. Pojawił się teraz pomyśl co by się z USA kablem połączyć, bo wyjdzie taniej niż nowa atomówkę postawić (wstępnie mowa o 20mld£) no i technologia na to pozwala.
Ale centra danych będą powstawać wszędzie mi
  • Odpowiedz
@gonzo91: SMR beda stawiac
z sieci nie dadza im pradu kosztem ludnosci, rynek silnie regulowany

Widze tutaj szanse rozwoju energetyki atomowej, SMRow
Jak sie tym zajmuja panstwa to widac jak to wyglada, zwlaszcza w Europie widac jaka jest #!$%@? polityka energetyczna.
Ale jak sie zajmie tym Big Tech, gdzie liczy sie wynik, optymalizacja, rozwoj, przegonienie konkurencji, to widze szybki rozwoj SMRow
  • Odpowiedz
@gonzo91: Centrum danych może powstać gdziekolwiek, gdzie jest dostępna tania energia.
Koszty przesyłu informacji z tych centrów jest wiele niższy.

Wydaje mi się, że Google planuje swoje centrum danych na wschód od Londynu, przynajmniej jeszcze niedawno były takie plany, ale nie mam pojęcia jaka ma być charakterystyka tego przybytku. Ma chyba pobierać tylko 600MW, wiec raczej nie AI.
  • Odpowiedz
Cipy nie są już problemem, można budować większe.


@gonzo91: Chipy ciagle sa problemem bo sredni czas zycia takiego ukladu w klastrze to okolo roku. Do tego dochodzi gray work, czyli gdy chip niby chodzi, ale jego odpowiedzi nie sa do konca poprawne, tu nawet LBIST nie pomaga
  • Odpowiedz
@kamil-wasniewski: Nie, to tylko przypadkowy zbieg okolicznosci ... <thegoyimknow_meme.jpg> ( ͡° ͜ʖ ͡°) A tak serio to cieplo i zylowanie tych ukladow w klastrach ubija te scalaki i jest to obecnie jeden z najwiekszych problemow w branzy chipow jak znajdowac uklady, ktore sa na granicy zywotnosci i wymieniac je zanim zaczna prace w szarej strefie. Testy pokladowe jak MBIST i LBIST nie sa w stanie
  • Odpowiedz