Wpis z mikrobloga

  • 0
@Wiskoler_double: Te zdjęcia pochodzą z lat 50tych i tak się zastanawiam, dobry aparat w tamtych latach teraz powinien być przeciętny bardzo? Czy technologia aż tak nie przeskoczyła w fotografii? Jestem laikiem to od razu zaznaczę.

I jakie obiektywy charaktryzują się ostrzeniem o którym wspomniałeś? Albo co odpowiada za ostrość.
  • Odpowiedz
I jakie obiektywy charaktryzują się ostrzeniem o którym wspomniałeś? Albo co odpowiada za ostrość.


@Paprycek: Budowa obiektywu, zarówno ilość soczewek, ilość grup tychże oraz powłoki antyodblaskowe. No i światło obiektywu. Obiektywy Carl Caiss Jena do takich należą, japońskie do aparatów Mamiya. Ale ja mówię i piszę o aparatach analogowych, na tych bardziej się znam. Choć obiektywowi to w zasadzie bez różnicy co naświetla - błonę czy matrycę. Mając dobrze naświetlony negatyw,
  • Odpowiedz
@Paprycek są różne LUT do manipulacji kolorami tak, aby imitować efekt konkretnej kliszy, ewentualnie aparaty fuji mają gotowe presety aby wypluwać JPG naśladujące analogi. Nie mniej trzeba umieć złapać dobre światło, kadr i później obrobić to należycie.
Technologia tutaj poszła na tyle do przodu, że próg jest mały i tanio można wszystko, ale nie myśl, że po miesiącu biegania z puszką będziesz drugim Mattem Weberem czy innym Leiterem.

Pionierem zostać za późno,
  • Odpowiedz
  • 0
@sidhellfire: Spokojnie, nie patrze w ten sposób na fotografie, chciałbym się zakręcić czysto hobbystycznie. Dzięki za wspomnienie o LUT bo nie miałem pojęcia o tym i za wytłumaczenie.
  • Odpowiedz
@Paprycek oczywiście LUT tylko usprawnia (przyspiesza) i systematyzuje proces obróbki, która i tak często wymaga twojej dodatkowej ingerencji w zdjęcie. Wszystko możesz to osiągnąć zmieniając parametry manualnie, ale ciężko o powtarzalność efektu, a i trudniej zbliżyć się do np. stylu Kodachrome
  • Odpowiedz