Wpis z mikrobloga

Do tej pory nikt mi tego nie wytłumaczył. Dlaczego według Was powinniśmy stosować tak zwany patriotyzm ekonomiczny preferując polskie firmy. Jak Waszym zdaniem Wy jako jednostka na tym korzystacie? Czy naprawdę robi Wam różnicę komu napychacie kabzę? Tych którzy myślą odwrotnie też zapraszam do dyskusji.

#ekonomia #polska #kiciochpyta
  • 12
  • Odpowiedz
@ZasilaczKomputerowy: Na koniec dnia i tak będziesz #!$%@? jeśli jesteś na dnie drabiny społecznej niezależnie od tego jak bogaty jest kraj.

Ale z dwojga złego lepiej gdy krajowe januszeksy robią ekspansję za granicę i ściągają kapitał do kraju niż odwrotnie i z tego tylko wynika to że istnieje trend wspierania firm krajowych.

Plemienna mentalność na poziomie narodowym my (Polacy) vs. oni (świat) zamiast klasowego my (biedni/robole) vs. oni (rentierzy/biznesmeni).

Ogólnie klimat
  • Odpowiedz
@ZasilaczKomputerowy: napędzasz gospodarkę. Kupując lokalny chlebek od pana Tomeczka, on się bogaci. Widzi, że kasy przybywa i inwestuje w ekspansję sprzedaży. Teraz Tomeczek otwiera kawiarnie z piekarnią. Zatrudnia Twoją najładniejszą sąsiadkę, a Twój wujek zamiast wozić trumny na cmentarz dorywczo u grabarza ma etat jako kierowca u Tomeczka. Dzięki Tobie (i innym robiącym jak Ty) 2 osoby mają pracę, płacą podatki a miasto ma wyrównanie chodnika o który się potykasz idąc
  • Odpowiedz
@bartekfux: Przecież zagraniczne firmy też płacą podatki jeśli prowadzą firmy w Polsce. A nawet tylko kupując zagraniczne towary państwo polskie zarabia dodatkowo na cle. Czy zależy mi na tym aby ludzie się w Polsce bogacili? I tak i nie. Bo bogacąc się płacą większe podatki, ale i napędzają spiralę cenowo płacową.
  • Odpowiedz
@programista15cm: Na moją logikę nie ważne jest ile zarabiasz, tylko ile zarabiasz w stosunku do otaczających Cię ludzi. Wtedy wychodzi czy tak naprawdę stać Cię na ich usługi. Stąd lepiej mieć finansowanie z poza systemu. Kapitalizując nadmiernie system w którym uczestniczysz doprowadzasz do tego że staje się droższy w utrzymaniu i ostatecznie szkodzisz sobie.
  • Odpowiedz
@ZasilaczKomputerowy: Tzw. patriotyzm ekonomiczny jest błędem logicznym, bo import stymuluje eksport. Eksporter zarabia dolary, a potem importer te dolary kupuje. Trudno sobie wyobrazić nawet hipotetycznie, co by się działo gdyby od polskiego eksportera żaden Polak nie chciał kupić dolarów, bo nie byłby zainteresowany ani importem, ani nawet wczasami za granicą.
  • Odpowiedz
@ZasilaczKomputerowy: po prostu nie wiem czy widzisz jak srogo się odkleiłes? Zarabiając $10 dolarów w Bangladeszu jesteś w stanie kupić usługę Netflix gdzie konsumujesz produkty, które produkują aktorzy świadcząc uslugi, za które zarabiają sto tysięcy razy więcej
  • Odpowiedz
@ZasilaczKomputerowy: transferują zyski za granicę, gdzie podatki są niższe lub częściowo ich nie ma, jak przyszło na prawdziwe korporacje. A pan Tomeczek uciekając przed podatkiem dokona inwestycji, które przerodzą się w nowe miejsca pracy.
  • Odpowiedz