Wpis z mikrobloga

Będę musiał pociągnąć niedługo skrętkę pomiędzy domami (30m) i pomiędzy jednym domem a kamerą PoE (70m). Jakiego kabla/skrętki (klasy) byście użyli? Czy te klasyczne kable są odporne na warunki atmosferyczne i można je kłaść w ziemi bez peszla? Ogólnie pomysł jest taki żeby jeden dom na działce robił za "centrum" do którego wejdzie światłowód, wszystkie kamery etc. a kolejny (mniejszy dom) będzie od niego pobierał internet po kablu.

Taguje @ProgramistaNaBudowie jako że oglądam na yt i widziałem, że nie jeden kabel już kładłeś :)

Dzięki z góry!

#budujzwykopem #budowadomu
  • 16
  • Odpowiedz
@PanJanuszTrzeci: Cześć! Nie znam się, więc się wypowiem :) Gdzieś trafiłem kiedyś na jakiś materiał wideo, gdzie było pokazane, że między domami najbezpieczniej jest położyć światłowód, jako że jest on odporny na wyładowania elektryczne. Gdyby piorun uderzył w ziemię to wyładowanie mogłoby wejść w szafy rack na obu końcach właśnie taką skrętką. Inną metodą jest zestawienie bezpośredniego połączenia wifi poprzez anteny mocowane na elewacji jeśli jest zapewniona widoczność anten. Nie wiem
  • Odpowiedz
@ProgramistaNaBudowie:

Dzięki! Ciekawy pogląd. W sumie brzmi to całkiem sensownie - światłowód z tego co widzę nie jest wcale droższy. To na bank mi się sprawdzi do połączenia domków, ale jest jeden problem: kamery. Chcę użyć PoE i dlatego myślałem o skrętce :(
Chyba czeka mnie zrobienie kolejnego doktoratu, tym razem z sieci :D
  • Odpowiedz
@chodzacy_internet: No jasne, będzie to działać, pytanie na ile obawiasz się jakiegoś wyładowania elektrycznego i czy masz np. zabezpieczenie typu D w gnieździe elektrycznym z którego zasilasz sprzęt sieciowy. Podobno są jakieś puszki zabezpieczające, uziemiające, które można założyć i wpiąć w to skrętkę wychodzącą z ziemi, ale tematu nie badałem.
  • Odpowiedz
@chodzacy_internet: No spoko, pewnie będzie żyło. Prawdopodobieństwo wyładowania bardzo blisko domu jest pewnie jakieś niewielkie - nie często widzi się piorun uderzający na ogrodzie. Czasem piorun uderzy kilometr dalej i wtedy też równie dobrze może się zaindukować wyładowanie u ciebie w domu bo będą ku temu sprzyjające warunki. Trudny temat, zwłaszcza dla amatora. Ale warto wiedzieć, że są inne bezpieczniejsze możliwości na wykonanie połączenia między punktem A i B.
  • Odpowiedz