Wpis z mikrobloga

Ukraińcy zniszczyli, albo chociaż uszkodzili statek "Kommuna" zwodowany w 1915. Kurde, ja nawet nie wiedziałem, że tak stare statki się do czegoś nadają. W sumie do czegoś się nadawała bo wysyłano ją do pomocy tonącej "Moskwie", jakiś samolotów co wpadły do wody itd. Wie ktoś czy rosyjska flota czarnomorska ma więcej takich specjalnych jednostek ratowniczych? Doczytałem coś, że Rosjanie mają w miarę nowe statki tego typu, jakieś MPSV07 i inne rodzaje, ale one chyba są głównie są do Bałtyku, Pacyfiku i Arktyki. Skoro używają stuletniego statku to chyba odpowiedź jest jasna, ale może ktoś wie lepiej...

#rosja #ukraina #wojna #marynarka #pytanie
Kagernak - Ukraińcy zniszczyli, albo chociaż uszkodzili statek "Kommuna" zwodowany w ...

źródło: MIO_spec_1_2015_komuna

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
  • 0
@Kagernak
Stał produkowana w okolicach 1900-1920 była na tyle dobra, że nie łapie korozji.
Na dzień dzisiejszy Chińczycy wydobywają stare okręty dla tamtych stopów.
Może być ze kadłub jest na tyle mocny ze po.wymianie maszyny i mostku jest nadal świetna bazą dla okrętu.
W Polsce mamy przykład Daru Pomorza zbudowanego w Niemczech i do dnia dzisiejszego poszycie kadłuba zachowało się w bodajże 80% w stanie oryginalnym.
  • Odpowiedz
Stał produkowana w okolicach 1900-1920 była na tyle dobra, że nie łapie korozji.

okręty dla tamtych stopów


@plomky: A jakie to konkretnie były za gatunki stali które nie rdzewiały w słonej wodzie? A może nie rdzewiały dopóki ktoś to konserwował? Czasem wydobywa się stal z wraków, ale tu wcale nie chodzi o mityczny niezniszczalny, nierdzewny stop stali, ta stal jest praktycznie wolna od promieniowania, dzięki czemu można wytwarzać bardzo precyzyjne urządzenia
  • Odpowiedz
blacha z 1909 roku z niemieckich zakładów Kruppa wzbogacona molibdenem


@plomky: I ta stal nie ma podjazdu do tego co mamy dziś(HSLA-115, HY-130), ponad 110 lat rozwoju metalurgii zrobiło swoje. Nie o jakość tu chodzi, a o konserwację, czego doskonałym przykładem jest uss constitution czy właśnie ten rosyjski okręt.
  • Odpowiedz