Wpis z mikrobloga

@Goglez: z kalendarzami to jest wielki problem. W przypadku Grecji czasami ciężko ustalić rok, u Egipcjan też rozjazdy. I co rozumiesz przez datę dzienną? Dzień i rok czy sam dzień? W sumie najbardziej znana data dzienną są pewne idy marcowe.
  • Odpowiedz
@Goglez: @Rasteris: Zdaje się, że bitwa pod Maratonem miała miejsce 12 września 490 p.n.e. Jest to data zdecydowanie wcześniejsza niż słynne idy marcowe z 15 marca 44 p.n.e.

Daty bitew wojen punickich też nieraz są znane.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Rasteris @Trojden Tak się zastanawiam nad tym po tym, jak wyczytałem, że bitwa nad rzeką Halys miała miejsce 28 maja 585 pne, a dokładną datę udało się ustalić dzięki informacji, że w czasie bitwy doszło do zaćmienia słońca, więc jak było wiadomo gdzie była bitwa i mniejwięcej kiedy, to dzięki informacji o zaćmieniu można to było policzyć.

Chodzi mi raczej o datę dzienną.
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@Hans_Kropson Tak, jak pisałem wyżej akurat dzięki temu zacząłem się nad tym zastanawiać.

Dzięki badaniu drzew można też z dokładnością do 1-2 lat określić wybuch na Santorynie, więc w sumie taka dokładność też mnie interesuje, ale chodzi mi o wydarzenia na Ziemi i takie, które z jakiegoś powodu zaistniały w historii, więc pomijam jakieś zaćmienia czy koniunkcje planet, które pewnie można policzyć dość daleko, ale przez historię nie zostały zapamiętane.
  • Odpowiedz