Wpis z mikrobloga

#rower #rowery #gravel

Siema rowerowe świry, zgłaszam się do Was po poradę.

W zeszłym roku kupiłem sobie swojego pierwszego gravela i buty SPD, dokładnie takie https://www.decathlon.pl/r/buty-rowerowe-gravelowe-i-szosowe-triban-grvl-500-spd-sznurowane/_/R-p-192015

I mam z nimi problem. Po założeniu wydają się być dobrze dobrane, nie uciskają ale po przejechaniu niedużego dystansu pojawia się ból na wysokości śródstopia, bliżej zewnętrznej strony stopy. I tu zaczyna się magia bo nieraz bolą mnie obie stopy, ostatnio tylko lewa i z reguły ból mija po przejechaniu 10-15 km i potem jest już dobrze. Nie wiem czy to wina plaskostopia, czy za twarda wkładka czy źle ustawione bloki. Próbowałem je regulować ale nie znalazłem bezbolesnego optimum i nie ukrywam odbiera mi to trochę smak życia na rowerze. Na platformach nigdy czegos takiego nie mialem. Co polecacie zmienić?

Druga sprawa, jestem trochę ulany (brzucha nie mam wielkiego ale spore "balerony" na biodrach) i mam problem z rowerowymi gaciami z wkładką że mi się zwijają w pasie i mi wieje po nerach. Gacie na szelkach załatwią sprawę?
  • 7
  • Odpowiedz
@Emble: ok, raz sprawdź co Mirek wyżej wrzucił.
dwa. sprawdź czy śruby od bloków SPD nie wchodzą za głęboko w podeszwę buta. miałem tak i po pewnym czasie bolały mnie stopy w butach. Zanim ogarnąłem, że śruby po ok 2 mm wbijają się w wkładkę minęło pół roku jeżdżenia :D
3. sprawdź w necie jak się fituje ustawienie bloków SPD, prosta sprawa a pomaga.
4. co do nalania i gaci, paaanie
  • Odpowiedz
@Philosohero: Też miałem/mam z tym problem, przerabiałem i cleat wedges i przedłużki do pedałów i przeróżne ustawienia bloków.

-cleat wedges: z początku wydawało mi się, że zadziałało, ale zacząłem coś tam poprawiać, zmieniać i ostatecznie wyleciały, w sumie już nie pamiętam dlaczego XD
-przedłużki do pedałów: to pomogło, mogłem sobie spokojnie szerzej ustawić nogi na pedałach, odsunąć stopy bardziej na zewnątrz, wydaje się, że zmniejszyło to nacisk na te boczne rejony
  • Odpowiedz
ból na wysokości śródstopia


@Emble: Miewam podobnie. Wytłumaczyłem sobie to za ciasnym na szerokość butem. Po przejechaniu paru kilometrów but byćmoże się trochę rozgrzewa, staje mokry i miękki, a tkanki ukrwione i bardziej mobilne, ale to tylko moja osobista teoria na temat moich butów. Podobne odczucia miewam na nartach po długim niejeżdżeniu.
  • Odpowiedz
@Emble: miałem podobnie z spd. Na platformach finalnie wygodniej i nie muszę się wkurzać i regulować co 5km. Nie jestem zawodowym kolarzem, by na siłę korzystać z spd
  • Odpowiedz