Wpis z mikrobloga

Iran uderza w Izrael - początek eskalacji na Bliskim Wschodzie?

Minionej nocy Iran wystrzelił w kierunku Izraela 185 dronów, 103 pociski balistyczne oraz 36 pocisków manewrujących. To pierwszy w historii atak Iranu wymierzony bezpośrednio w terytorium Izraela. Tel Awiw przygotowuje się już do odwetu. Izraelski rząd upoważnił gabinet wojenny, na czele z premierem Netanjahu, do przeprowadzenia operacji odwetowej wymierzonej w Islamską Republikę Iranu. Armia ma od dawna gotową listę potencjalnych celów na terytorium Iranu, w tym podziemne ośrodki badawcze wykorzystywane w ramach irańskiego programu nuklearnego. W specjalnym oświadczeniu prezydent Biden wyraził swoją solidarność z Izraelem. Podczas rozmowy telefonicznej z premierem Netanjahu, Biden miał jednak odmówić wzięcia udziału we wspólnym amerykańsko-izraelskim odwecie na Iran. Waszyngton obawia się, że taki ruch mógłby doprowadzić do szerszej regionalnej wojny. Izraelskie media informują jednak, że premier Netanjahu - nawet bez poparcia Ameryki - rozważa samodzielne uderzenia w samo serce Islamskiej Republiki.

Uwaga. Ten film dotyczy szybko zmieniających się wydarzeń. Został nagrany w niedzielę, 14 kwietnia, o godzinie 10.

Przygotowałem dla Was taką "pigułę" informacji o ataku Iranu na Izrael - background (konsulat, Oś Oporu), przebieg ataku, co chciał osiągnąć Iran i dlaczego Netanjahu jest w tym wszystkim "dziką kartą". Mam nadzieję, że się spodoba. ( ͡º ͜ʖ͡º)

A jak się spodoba to tutaj jest wykopalisko.

#iran #izrael #bliskiwschod #lagunacontent
JanLaguna - Iran uderza w Izrael - początek eskalacji na Bliskim Wschodzie?

Minionej...
  • 7
  • Odpowiedz
  • 2
ale oni tak przez irak się strzelają?


@woskrosenie: Jak najbardziej. W obecnej rozgrywce Irak nie jest graczem, lecz pionkiem. Dodatkowo w Bagdadzie istnieje silna frakcja pro-irańska. Przy czym najwięcej na tej eskalacji Iran-Izrael traci Syria, która i tak jest bombardowana przez Izrael od 2013 r., ale takiej intensywności bombardowań jak po 7 października jeszcze nie było.

@Ice_Glaze @Heroina340 @Aguirre_gniew_brzozy: Dziękuję bardzo Mireczki i pozdrawiam serdecznie. ʕʔ
  • Odpowiedz