Wpis z mikrobloga

Majstry od BK0 chcą też ostro przycisnąć rozwój w PL tzw. REIT. Czy ja dobrze rozumiem, że to taki wehikuł inwestycyjny, w który każdy może włożyć choćby i 5 zł i zostać inwestorem w nieruchy? Trochę jak #zaorski tyle że rozdają kluczy do łapy XD
Jeśli dobrze rozumiem to jest to kolejny mechanizm pompujący popyt na #nieruchomosci więc jak człowiek mówiący o poprawianiu sytuacji polskich rodzin na rynku nieruchomości może w tej samej wypowiedzi wspominać REIT? XD

https://www.rp.pl/nieruchomosci-komercyjne/art40107931-prace-nad-reit-ami-nabieraja-tempa-znamy-zalozenia-projektu-ustawy
ecco - Majstry od BK0 chcą też ostro przycisnąć rozwój w PL tzw. REIT. Czy ja dobrze ...

źródło: 2024-04-14_17h34_39

Pobierz
  • 24
@ecco: tak się właśnie ostatnio zastanawiałem nad tymi REIT-ami. Z jednej strony tak, dodatkowy wehikuł inwestycyjny stymulujący popyt, z drugiej - od czasu wybuchu wojny i przyjęcia awaryjnie ponad miliona Ukraińców rośnie w top 6 liczba lokali na wynajem (ich liczba coraz bardziej zbliża się do szczytów z lockdownów) a czynsze zaczynają nawet spadać w dużych miastach. Coś tam się na pewno pobuduje ale przy dzisiejszych obecnych cenach m2 i związanym
@ecco: Tak - do tego ma być estoński CIT10% (działalność bieżąca nieopodatkowana, podatek dopiero przy wypłacie dywidendy) a sama dywidenda ma być nieopodatkowana. Automatycznie sprawi to że będzie bardziej opłacalne od lokaty czy obligacji z podatkiem belki. Poleje się szerokim strumieniem kasa z OFE, PPK, PPE i innych IKE/IKZE. Można jeszcze do tego dorzucić carry trading (Japonia ma stopy 0,1%, Szwajcaria 1,50%) różnych BlackRocków, Vanguardów i Fidelity to dupsko nam pęknie
@wredny_bombelek: o tym samym myslalem, w kolejnych latach dojdzie nam kilkaset k nowych mieszkan, czesc z nich pewnie pod wynajem. Jeżeli taki fundusz bedzie konkurował z Januszami to bedzie musial kupic naprawde bardzo tanio. Jak Janusz inwestor ma spłacony kredyt, to ma ogromną swobodę w opuszczaniu ceny jak bedzie zmuszony, szczególnie z naszym polskim podejsciem do betonu gdzie wielu jest gotowych trzymać nawet puste. A jak nie bedzie chcial opuscic ceny
Tak - do tego ma być estoński CIT10% (działalność bieżąca nieopodatkowana, podatek dopiero przy wypłacie dywidendy) a sama dywidenda ma być nieopodatkowana. Automatycznie sprawi to że będzie bardziej opłacalne od lokaty czy obligacji z podatkiem belki. Poleje się szerokim strumieniem kasa z OFE, PPK, PPE i innych IKE/IKZE.


@PfefferWerfer: Obecnie fundusze mogą bez problemu nabywać obligacje Skarbu Państwa z yieldem bliskim 6%, a korporaty 7-9%. Koszt chodzenia wokół tego jest 0.
No to znamy już oficjalną wykładnię MRiT jak ustawa o REITach będzie procedowana. Przygotowałeś Hetmanowi skrypt zupełnie za darmo ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@PfefferWerfer: Gdyby to był świetny deal miałbyś tu reity od dawna bo same fundusze by to przepchneły. PRSy są i co? Ano jest drogo i mało konkurencyjnie stąd nowe inwestycje idą ociężale, a w mojej ukochanej Łodzi lokale Vantage Rent stoją puste. https://vantagerent.pl/wyszukaj-mieszkanie/?lang=pl&pg=1&posts_per_page=10&layout=list&sort_value=local_available_from&sort_direction=ASC

Liczyli
Gdyby to był świetny deal miałbyś tu reity od dawna bo same fundusze by to przepchneły.


@Sabarolus: No chcieli to przepchnąć:

W 2016 pierwsze prace.
W 2017 roku projekt ustawy https://wpw-doradztwo.pl/rzad-przedstawil-nowy-projekt-ustawy-o-spolach-rynku-wynajmu-nieruchomosci/
W 2021 roku również, ale ubili w 2022 https://www.prawo.pl/biznes/czym-jest-reit-opodatkowanie-najmu-w-polsce,510866.html
W 2024 jest już kolejne podejście.

PRSy są i co? Ano jest drogo i mało konkurencyjnie stąd nowe inwestycje idą ociężale, a w mojej ukochanej Łodzi lokale Vantage Rent stoją puste.
Mnie nie przekonałeś, uważam że REIT to będzie kolejna cegiełka do #!$%@? napompowanego rynku TOP5


@PfefferWerfer: To jak w praktyce bedzie to wygladac? Bedzie pan z blackrocka jezdzil i skupował mieszkania na Jeżycach w Poznaniu albo na wrocławskim Jagodnie?
Wyżej zadałem chyba takie pytanie - skoro REITy nadmuchaja ceny w Polsce bo kapital zagraniczny wali tu drzwiami i oknami (patrz giełda ( ͡° ͜ʖ ͡°) z PGB's
To jak w praktyce bedzie to wygladac? Bedzie pan z blackrocka jezdzil i skupował mieszkania na Jeżycach w Poznaniu albo na wrocławskim Jagodnie?


@Sabarolus: Spotka się z dewem i powie że on weźmie wszystkie bloki w tej inwestycji. Nikt nie będzie brał niepewnego detalu z rynku wtórnego. To spowoduje że ceny na pierwotnym dalej up, a ceny wtórnego to są marzenia sprzedawców więc ściśle podążają za rynkiem pierwotnym i wtórny rośnie
a ceny wtórnego to są marzenia sprzedawców więc ściśle podążają za rynkiem pierwotnym i wtórny rośnie razem z pierwotnym.


@PfefferWerfer: Niby tak, ale ostatecznie jednak kazdy chce sprzedać. Cenę sę mogą dać i 10 mln, ale nie każdy bedzie chciał czekać 1000 lat na jelenia.

Kapitał do nas wali po wykup realnych biznesów i nieruchów, nikogo specjalnie nie interesuje inwestowanie w państwowe czempiony które stanowią trzon GPW.


@PfefferWerfer: Norweski Fundusz