Wpis z mikrobloga

Mordeczki, chcę założyć sobie internet światłowodowy, a dostawca pozwala na własny router, bo inaczej to dzierżawa od niego, dlatego chce sobie jakiś kupić włąsny. Mieszkanie małe, około 40 metrów, nie potrzebuje dużego zasięgu. Zależy mi głównie na tym by była możliwość zrobienia dwóch sieci (sieć dla gości?). Myślałem nad tym routerem: https://www.tp-link.com/pl/home-networking/wifi-router/archer-c24/v1/#specifications

Ale mam 2 pytania:
1. Router nie ma modemu. Czy potrzebuje kupić router z modemem, czy to jest coś co dostarcza dostawca? W mieszkaniu mam gniazdko w ścianie na ethernet, czy tym modemem jest to gniazdko?
2. Internet chce wziąć o prędkości 1 GB, ale widze że tutaj prędkość jest maksymalnie do 433 mb/s, ale to chyba po Wi-Fi. Czy jak będę używał internetu po kablu to dalej będę miał ten 1GB prędkości?
3. Może macie jakieś routery do polecenia? Nie zależy mi na super sprzęcie, bardziej chodzi o o cenę powiedzmy około 100 zł.

#programowanie #sprzetkomputerowy #hardware #komputery
  • 9
  • Odpowiedz
Router nie ma modemu. Czy potrzebuje kupić router z modemem, czy to jest coś co dostarcza dostawca?


@luckylukk: Pytanie do dostawcy.

W mieszkaniu mam gniazdko w ścianie na ethernet, czy tym modemem jest to gniazdko?

Nie.

Internet chce wziąć o prędkości 1 GB, ale widze że tutaj prędkość jest maksymalnie do 433 mb/s, ale to chyba po Wi-Fi. Czy jak będę używał internetu po kablu to dalej będę miał ten 1GB
  • Odpowiedz
@luckylukk: gniazdko to nie modem. Przy światłowodzie to masz albo kartę światłowodową albo transceiver. Możesz mieć też do budynku światlowod, a potem z rozdzielni leci ethernet 1Gb po miedzi.
  • Odpowiedz
@luckylukk: @Norskee bo nie pozwala. dostawca daje ci mediakonwerter do domu do którego podpinasz swój router.
To co zalinkowałeś ma porty 100mb, czyli płacisz za 1gbps a dostajesz 100 bo tyle ten router obsługuje. Nie kupisz sensownego routera za 100zł. w tej cenie wszystkie mają porty 100mbps bardziej ~250-300zł. i nie kombinuj z tańszym
  • Odpowiedz
  • 0
ten Archer 1200 spoko wygląda, tylko że wycofany ze sprzedazy przez TP-Linka pewnie z jakiegoś powodu, a też daje mocny sygnał, nie wiem czy mi potrzeba aż takiego mocarza
  • Odpowiedz
@luckylukk: jakkolwiek sobie dostawca tam ogarnia, czy miedź od piwnicy czy mediakowerter do domu, ty potrzebujesz zwykły router który ma, i to jest ważne, porty LAN/WAN 1000mbps i 5Ghz WiFi I wtedy jak chcesz to sobie wybieraj najtańszy
  • Odpowiedz