Wpis z mikrobloga

#finanse #banki #bank #finanse #ekonomia #polityka

2 lata temu przeprowadziłem się do Polski. Zaskoczyła mnie pewna kwestia: Wysokość oprocentowania kredytu

Czy ktoś jest mi w stanie sensownie wytłumaczyć z czego wynikają tak cholernie wysokie oprocentowania? Znajoma w Polsce wzięła kredyt na 400k (Mieszkanie), wraz z odsetkami musi oddać coś ponad bańkę.

Żyłem w Belgii od urodzenia i tutaj w ogóle inne podejście jest do kredytów. Oprocentowanie kredytu na auto to z reguły jakieś 2-5% w skali całego okresu kredytu a nie w skali roku. Biorąc 30 000 oddaje się 30 600 - 31 500. Podobnie jest z kredytem konsumenckim, jest to coś około 8% a nie po 15-30%.

Z czego coś takiego wynika? Czy po prostu bank na legalu okrada ludzi? Jeśli tak, to jestem zdania że kretyni z EU powinny ruszyć dupę i zająć się tym a nie z nudów tworzyć rozwiązania na problemy których nie ma jak np. Plastikowe nakrętki które są przyczepione do butelek
  • 6
  • Odpowiedz
@ElementalX7: raczej w tej kwestii ci kretyni pozostaną kretynami i tego nie ruszą, chociażby z tego powodu, że w większości w naszym kochanym kraju to banki zachodnie . No i zarabiają na tym jak zauważyłeś bardzo solidnie.
  • Odpowiedz
@ElementalX7: Stopy procentowe w NBP są znacznie wyższe niż w ECB. Wynika to głównie trochę z popytu na daną walutę. Nie pomagają też rożnego rodzaju wakacje kredytowe czy inne programy które waliły w banki w ostatnich latach, bo w wyniku tego podwyższyły one swoje marże.
  • Odpowiedz