Wpis z mikrobloga

  • 2
zazwyczaj jest to wyższa cena niż u konkurencji


@gomjeden: Nie tak dawno widzialem lapka w euro etv ktory za gotowke byl najtanszy na rynku, a biorąc a raty wychodzilo jeszcze taniej (o 150zł), bo jedną rate płącił sklep/. Szkoda ze nie wzialem, ale sie zastanaiwalem wlasnie nad ukrytymi kosztami
A jakie mozna miec problemy? Bo załadam sytuacje ze ta kasa jest, tylko po prostu sobie wole rozlozyc w dluzszym czasie


@essos: Takie, że wpadniesz w nawyk brania na raty, bo niby zawsze masz kasę przy sobie a miniratki nie widać od razu.
Jeśli rzeczywiście masz ten hajs to nie ma żadnych minusów, a nawet są plusy, bo budujesz sobie zdolność kredytową w razie czego.


@Tak_masz_racje: Że co #!$%@?. W PL nie ma czegoś takiego.
W USA banki mają system punktowy - wiem bo pracuję w USA w finansach.
Czasem jak robisz zapytanie o pożyczkę to już tracisz punkty zdolności kredytowej.
W PL nie ma czegoś takiego.
  • 0

A jeśli wezme na raty, to juz potem jestem uwiązany do jednego banku np. przez 2 lata, czy moge sie przenieść i z innego banku spłacać?
Bo jest jesccze taka kwestia ze w bankach co jakis czas dają lepsze oferty dla nowych, wiec jak sie skonczy dobre oprocentowanie to lepiej usunąc konto.

No i jeszcze troche z oprocentowania mozna odjąć kase. Czyli jesli kupie laptopa za 3k i bede go splacal 2
@essos kiedyś to jeszcze do tych rat zero procent dawali np karty kredytowe, które po okresie rat zaczynały być płatne. Teraz już tego nie ma: nie ma ukrytych kosztów, dostajesz numer konta i listę dat przelewów które masz zrobić i kwotę. Ustawiasz w banku przelew cykliczny i tyle. No, czasem proponują ubezpieczenie, ale to wystarczy powiedzieć nie.

I tak, jak są promocje to jest taniej na raty 0% niż gotówka. I tak,
zrakiep - @essos kiedyś to jeszcze do tych rat zero procent dawali np karty kredytowe...

źródło: temp_file1614733347773323422

Pobierz
@gomjeden: kiedyś faktycznie często sprzęt na raty 0% był ciut droższy, jak zerówki dopiero zyskiwały na popularności. Teraz większość sklepów je oferuje, więc takich manewrów na cenach prawie nie ma.

Z "minusów" to to że, przynajmniej ja, na raty 0% zwykle biorę sprzęt odrobinę droższy, niż gdybym wziął konkretnie za gotówkę. Ale np. jak kupowałem w grudniu 2021 PS5, to trafiłem raty 0% + 2 z 30 rat spłacane przez sklep,
@essos: minusem jest to, że niektóre sprzęty mogą gwałtownie szybko spadać z ceny. Mój przykład - kupowałem kompa na raty, gdy RTX 3060 Ti kosztował 4000 zł ( ͡° ͜ʖ ͡°) Był to moment, gdy grafika była mega droga i nikt nie spodziewał się, że ceny szybko zaczną spadać. Jakiś rok później ta sama nowa karta kosztowała ok. 2500 zł w tym samym sklepie, a ja dalej