Wpis z mikrobloga

instaluje deb12 na macbook pro 2015 retina dual graphic i mam problem jak na zdjęciu. Nie ważne czy to gnome czy kde czy xfce, czy x11 czy wayland problem jest wszędzie taki sam. Widać jedynie z 10% tapety od dołu, reszta to biały ekran, okna się źle wyświetlają, robią się dziwne ramki i cienie, część rzeczy pojawia się dopiero po najechaniu a część się w ogóle nie wyświetla.

Gdzie szukać przyczyny? #linux
sha128 - instaluje deb12 na macbook pro 2015 retina dual graphic i mam problem jak na...

źródło: 2024-04-06_22-50

Pobierz
  • 13
@sha128: jeżeli tam jest GPU intela i nVidia to skonfiguruj to pod sterownik Intela a nVidie możesz na początek całkowicie wyłączyć robiąc blacklist modułu nouveau i instalując bbswitch za pomocą którego całkowicie wyłączyć nVidie aby nie żarła prądu. To na początek aby działało jako tako, później możesz doinstalować własnościowe sterowniki nVidii i próbować bawić się w optimusa jeżeli to posiada. btw; nie posiadam MBP ani nie mam w tym żadnego doświadczenia,
  • 2
sterowniki nvidii zainstalowałeś?


@keep_it_real: @rtp_diov nie mam nvidii tylko radeona R9 M370X

skonfiguruj to pod sterownik Intela


@rtp_diov: dzięki to pomogło. Zainstalowałem rEFInd i ustawiłem żeby spoofował że niby jestem macosem (bo apple blokuje integrę na jakimkolwiek innym systemie niż macos) przez co miałem dostęp i do integry intela oraz dedykowanego radeona, w takim układzie wszystko działa ALE wyczytałem że macbooki nie lubią grzebania w kontrolerze EFI i nie lubią
@sha128: to prawda, efi strzegą jak niepodległości najlepiej to działa, żeby nie usuwać macos, tylko zmniejszyć partycję do minimum, zrobić miejsce tak jakbyś instalował windows obok, ale instalujesz debiana i potem w trakcie uruchamiania wcisnąć option i wybrać boot debiana jako domyślny
  • 0
żeby nie usuwać macos


@keep_it_real: no to za późno. Jest jakiś sprawdzony sposób na instalacje macos na nowo bez dostępu do innego maka? w google widzę że są różne rozwiązania ale pierwszy raz to robię i nie wiem które sposoby to legit a które scam
  • 0
@keep_it_real: dobra chyba coś się uda ugrać. Podczas odpalania trzymałem option, wsadziłem pustego pena i to aktywowało opcję internet recovery i coś mi się ładuje z logo apple