Wpis z mikrobloga

Definicja człowieka w biblii i wynikające stąd konsekwencje dla ludu Palestyny

Cytatów w Biblii zawierających słowo „człowiek” jest zaskakująco mało.
Bóg stworzył tylko jednego człowieka:

Ks rodzaju 2,7
7 wtedy to Pan Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia4, wskutek czego stał się człowiek istotą żywą.
Samica człowieka została stworzona z jego żebra więc dzisiaj nazwalibyśmy ten proces klonowaniem, nie stworzeniem.

Człowiek został stworzony aby zajmować się ogrodem Eden, taki był cel jego stworzenia
8 A zasadziwszy ogród w Eden5 na wschodzie, Pan Bóg umieścił tam człowieka, którego ulepił.

Czy w Biblii jest zawarty spis cech stworzonego człowieka?
Jest.
Jest min w psalmie 8

6 Uczyniłeś go niewiele mniejszym od istot niebieskich
chwałą i czcią go uwieńczyłeś.
7 Obdarzyłeś go władzą nad dziełami rąk Twoich;
złożyłeś wszystko pod jego stopy:


Jasno wynika z psalmu 8, że stworzony człowiek jest:
niewiele mniejszym od istot niebieskich

Podstawowy problem dotyczący „człowieka” opisanego w Bibli: został stworzony w jednym egzemplarzu i był równy innym „istotom niebieskim”.

Współczesną nam definicję człowieka podaje Jezus w Nowym Testamencie, ewangelia św Mateusza: 1 Kuszenie Chrystusa.

Napisane jest: Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych

Znaczy to, że człowiek w definicji Jesusa:
1. żywi się „słowem bożym”
2. odróżnia słowo boże od słów szatana czy demona. Co za tym idzie człowiek może wybrać czym chce się żywić, „słowem bożym” czy „słowem szatana”

Podsumowanie cech człowieka zawartych w Biblii:
1. Stworzony w celu pracy w ogrodzie eden
2. równy innym „istotom niebieskim”
3. żywi się „słowem bożym”
4. odróżnia słowo boże od słów szatana czy demona
5. włada wszystkim co zostało stworzone przez Boga na ziemi

Czy osobniki z takimi umiejętnościami żyją obecnie na ziemi?
Nie.

Dlatego ludy wyznające wiarę w jednego Boga zawsze dążyły do zawarcia z nim paktu aby poprzez pakt, stać się takim pseudo człowiekiem.
Niby nie tym samy co człowiek stworzony przez Boga w Biblii ale trochę do niego podobnym i chronionym przez zawarty z Bogiem pakt i wynikający z tego efekt aureoli.

Ciekawe, że Bóg zwracając się do ludzi nigdy nie używa słowa „stworzyłem”, używane są sformułowania jak „twórca od narodzenia”, ten który cię wywiódł z domu niewoli, wspomożyciel, sprawca itp.

1. ks Izajasza „błogosławieństwo Izraela”

44.1 Teraz więc słuchaj, Jakubie, mój sługo,
Izraelu, którego wybrałem!
2 Tak mówi Pan, twój sprawca,
twój twórca od narodzenia, twój wspomożyciel:


2. Dekalog

20. 1 Wtedy mówił Bóg wszystkie te słowa:
2 «Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli.


Tym niemniej co wynika z takiego punktu widzenia?
1. potomkowie bibilijnego człowieka nie istnieją
2. Żyjący ludzie, nie mają cech „człowieka” opisanych powyżej w biblii

Tak właśnie żydzi widzą inne narody żyjące na ziemi.
Ma to odzwierciedlenie w Torze.

Goym
The meaning of the word goy in Hebrew evolved to mean "non-Jew" in the Hellenistic (300BC to 30BC) and Roman periods, as both Rabbinical texts and then Christian theology placed increasing emphasis on a binary division between Jews and non-Jews.


Skoro goym nie zawarli przymierza z Bogiem to nie korzystają z efektu aureoli, mocy zawartego paktu i tym samym nie są uważani za ludzi.
#izrael #wojna #historia #religia #ciekawostki
  • 6
  • Odpowiedz
@onepropos:

Nie zamierzam cię zniechęcać do czytania Biblii ani do poszukiwania odpowiedzi na nurtujące cię tematy, ale piszesz nieprawdę.

Cytatów w Biblii zawierających słowo „człowiek” jest zaskakująco mało.


Sprawdź ogólnodostępne wyszukiwarki np. Szukaj w Biblii . Tylko w pierwszej księdze biblijnej czyli Rodzaju znajdziemy kilkadziesiąt cytatów ze słowem "człowiek". A więc jest zupełnie odwrotnie. Słowo "człowiek" pojawia się dość często.

Dalej:

Bóg stworzył tylko jednego człowieka:


Rozumiem, że to twój osobisty
  • Odpowiedz
  • 0
Słowo "człowiek" pojawia się dość często.


@Oline: Wszystkie twoje cytaty odnoszą się do stworzenia człowieka Adama. Ewa została "stworzona" z jego żebra więc o stworzeniu w sensie stricto nie ma mowy.
Żaden cytat nie zawiera opisu nowych cech stworzonego człowieka a to jest clou mojego wpisu.
W sumie zacytowałeś 3 cytaty odnoszące się do tego samego wydarzenia początkowego.
Coś więcej? Konkluzje odnośnie moich wniosków? ( ͡° ͜ʖ ͡°
  • Odpowiedz