Wpis z mikrobloga

Unia Europejska jest zła, bo wprowadza klasy efektywności energetycznej budynków. To najnowszy argument grupy społecznej zbiorczo określanej przeze mnie foliarzami. Przecież mniejsze zapotrzebowanie na energię do ogrzania domu, to mniejsze rachunki za ogrzewanie i co ważniejsze w skali makro dużo mniejsze zapotrzebowanie na energię, którą trzeba wytworzyć i przesłać naszymi niewydajnymi sieciami energetycznymi. To trochę taka sama sytuacja jak z obowiązkiem zapinania pasów w samochodach. Niby ingeruje to w moją wolność, jednak — co potwierdzają wszystkie badania — zwiększa moje bezpieczeństwo i co najważniejsze w skali makro znacznie zmniejsza obciążenie mało wydolnego publicznego systemu ochrony zdrowia. A, jako że — i mówią o tym zarówno wyniki badań nad inteligencją, jak i korelujące z nimi wyniki takowych nad analfabetyzmem wtórnym — 2/3 nasze społeczeństwa jest w zbiorze lub na granicy zbioru upośledzenia umysłowego, to tych ludzi trzeba do pewnych rozwiązań "przymusić". I choć nie wszystkie pomysły tam powstające mnie się podobają, to jednak gdy spojrzy się ciut dalej niż na czubek swojego nosa, obiektywnie stwierdzić trzeba, że większość (nie wszystkie, a większość) z rozwiązań, które ta niedobra unia na nas wymusza, jest racjonalna i w efekcie długofalowym dla nas jako społeczeństwa dobra.

#polityka #gospodarka #uniaeuropejska
  • 58
  • Odpowiedz
@Anacron: a czemu po prostu nie zbudować większej sieci elektrycznej bądź wyremontować istniejącą? koszty na pewno tańsze niż renowacja 20 mln mieszkań
  • Odpowiedz
Zapłacą stosowny podatek albo ocieplą dom. Proste.


@Anacron: ta jasne...i umrą z głodu.

Zresztą to nie są jakieś miliardowe kwoty, tanim kosztem elewacje na małym domku zrobisz za te 10-15 tysięcy, ocieplenie małego poddasza 5-10k. Z perspektywy posiadania domu wartego 200-300k, a czasem znacznie więcej z racji lokalizacji, to nie jest duży koszt.


Jakiś kolega wyżej napisał ci kwoty jak z 15 tys robi się 200 tys. Przypominam dla ludzi biednych.
  • Odpowiedz
@Anacron: bo te sieci były budowane przez naszych ojców albo dziadków i wypadałoby zajrzeć co nieco do nich czy wszystko jest nadal ok?

To jak z odśnieżaniem w zimie - niby nie twoja wina ale odśnieżyć żeby było dojście do posesji i chodnik po prostu trzeba

albo po prostu

A dlaczego ja mam ponosić nadmiarowe koszty modernizacji sieci, bo ktoś sobie nie ocieplił domu?

możesz zawsze z niej przestać korzystać ,
  • Odpowiedz
@Anacron: Czy twój dom jest bezemisyjny? Wiesz, że będzie musiał taki być za 25 lat, czyli w momencie w którym przypadnie twoja starość? Mam nadzieję, że dobrze zarabiasz i twoja polska emerytura nie będzie głodowa. Wiesz, że zeroemisyjność nie jest tania?
  • Odpowiedz
  • 0
@MeAndTwojStary5: a co mnie oni interesują, mną się nikt nie interesował jak byłem biedny. Jak otwierałem firmę, miałem 100 zł w kieszeni, pomysł i chęci. Inni mieli mnie w dupie, ja mam innych w dupie. Proste. I co niby mi się zużyje?
  • Odpowiedz
  • 0
@MeAndTwojStary5: przede wszystkim stawiam budynek z euco poniżej 20 kWh/(m²rok). Po drugie mylisz zeroemisyjność z klasami energetycznymi. Aby zeroemisyjność zrobić wystarczy wszystko mieć na prąd i ten ciągnąc z sieci. Po trzecie w dupie mam innych, Troszczę się o siebie i bliskich i wystarczająco już dopłacam do życia innych w tym kraju.
  • Odpowiedz
@Anacron: Ej, ale wy wiecie, że i tak zapłacicie tyle samo albo więcej bo dowalą wam chociażby jakiś nowy podatek. Wy naprawdę myślicie, że jakikolwiek polityk robi coś dla was a nie tylko żeby napełnić własną kieszeń. #!$%@? muszę przyznać, że podziwiam. To tak jakby wierzyć w Piotrusia Pana ale kto co lubi.
  • Odpowiedz
A, jako że — i mówią o tym zarówno wyniki badań nad inteligencją, jak i korelujące z nimi wyniki takowych nad analfabetyzmem wtórnym — 2/3 nasze społeczeństwa jest w zbiorze lub na granicy zbioru upośledzenia umysłowego


@Anacron: możesz podać jakieś źródło? To bardzo ciekawe więc chciałbym dowiedzieć się więcej, a nawet nie wiem jakiego społeczeństwa to badanie dotyczyło więc ciężko mi to znaleźć
  • Odpowiedz
@Iskaryota XD nie masz pojęcia o czym piszesz. Samo odswieżenie tzn. pomalowanie domku o powierzchni 120m2 kosztowało 15 tys. zł w sierpniu 2022. A gdzie jeszcze koszty ocieplenia i tynków
  • Odpowiedz
  • 0
@bobsonjones: pierwszy z brzegu https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/nie-rozumiemy-instrukcji-ulotek-i-umow-czy-w-polsce-odradza-sie-analfabetyzm#

Z badań przeprowadzonych przez PISA i OECD wynika, że co szósty polski magister to analfabeta funkcjonalny. Pozostałe wyniki również nie napawają optymizmem. Okazuje się, że 40% Polaków nie rozumie tego, co czyta, a kolejne 30% rodaków rozumie, ale w niewielkim stopniu.


Bez problemu znajdziesz inne wyniki badań. Z każdego wynika, że od 65 do 71% społeczeństwa to debile lub prawie debile.
  • Odpowiedz