Wpis z mikrobloga

#rower #szosa #gravel
Czołem rowerowe Mirki, mam pytanie o pedały SPD. Aktualnie jeżdżę na gravelu, gdzie mam pedały MTB SHIMANO SPD PD-M520, ale noszę się z zamiarem kupna szosy jako drugiego roweru i tutaj rodzi się wątpliwość. Czy jest duża różnica między SPD szosowymi a MTB? Warto kupić na szosę osobne pedały i buty? Bo myślałem, że jeśli nie jest to duża róznica, to zawsze mógłbym przekręcać te pedały, które aktualnie mam, a nawet jeśli byłoby to kłopotliwe, mógłbym kupić drugie takie same i zaoszczędzić np na butach, bo wystarczyłyby mi jedne.
Co radzicie?
  • 9
  • Odpowiedz
  • 5
@pp93 jeżeli dobrze kojarzę to w tych szosowych klips odstaje od podeszwy więc za bardzo w nich nie pochodzisz. Wg mnie o ile nie jeździsz wyczynowo albo nie dbasz o nienaganną stylówkę to lepiej dokupić drugi zestaw M520 i się nie rozdrabniać
  • Odpowiedz
Czy jest duża różnica między SPD szosowymi a MTB?

Najprościej, szosowe są jednostronne i mają zupełnie inne bloki. Nie bawiłbym się w inne buty i pedały, tylko kupił drugie M520. W szosowych, sztywnych butach i szosowych blokach słabo się chodzi. Sam jeżdżę na szosie w butach MTB.
Ciekawostka: https://bike.shimano.com/pl-PL/product/component/ultegra-r8000/PD-ES600.html - bloki MTB, ale pedały są jednostronne i wyglądają bardziej szosowo.
  • Odpowiedz
Bo myślałem, że jeśli nie jest to duża róznica, to zawsze mógłbym przekręcać te pedały, które aktualnie mam, a nawet jeśli byłoby to kłopotliwe, mógłbym kupić drugie takie same i zaoszczędzić np na butach, bo wystarczyłyby mi jedne.


@pp93: początkowo to rozwiązanie jest dobre. Docelowo lepiej mieć osobne pedała w rowerach (mniej uciążliwe).

Różnice pomiędzy SPD a SPD-SL - są, ale do pewnego momentu spokojnie pomijalne. Przykładowo szosowe buty są
  • Odpowiedz
@pp93:bierz takie same jak masz w grawelu. Zaoszczędzisz na butach i #!$%@? na chodzenie w burach szosowych. Które pewnie i tak byś te SPDSL później rzucił do szafy i używał zestawu SPD
  • Odpowiedz
  • 0
@pp93 imho nie ma sensu specjalnie brać szosowych pedałów. Chyba, że szosa dla Ciebie to ciągła jazda i ciśnięcie watów. W innym przypadku nie odczujesz korzyści z szosowych pedałów. Kup po prostu drugie m520, bo nie są jakieś drogie, a ciągłe przekładanie będzie po prostu upierdliwe. Ewentualnie do tego drugie buty, żeby nimi rotować i miały kiedy odpocząć ;)
  • Odpowiedz