Wpis z mikrobloga

W 2023 roku przeprowadzono badanie na temat debaty publicznej wokół Polskiego Ładu w Polsce. Autorzy przeanalizowali wszystkie artykuły o PŁ, które ukazały się w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazety Prawnej" od połowy maja do końca września 2021, czyli od momentu pokazania idei reformy do jej uchwalenia przez Sejm.

Jakie są główne wnioski z badania?

Debata wokół Polskiego Ładu była zdominowana przez przedstawicieli biznesu (głównie takie organizacje, jak: Pracodawcy RP, Konfederacja Lewiatan, ZPP i inne). Dla porównania przedstawiciele związków zawodowych wypowiedzieli się tylko 5 razy.

Jak pisze w swojej nitce na Twitterze Jakub Sawulski - jeden z autorów owego badania - efektem tego lobbingu było m.in. przekonanie dziennikarzy. Tuż po ogłoszeniu reformy byli oni do niej nastawieni neutralnie, a później zaczął dominować u nich pesymizm. Ponadto spowodowało to zdezorientowanie obywateli i finalnie złagodzenie skutków reformy (wprowadzone między majem a wrześniem 2021 zmiany były korzystne głównie dla gospodarstw domowych o wysokich dochodach).

To tak, jakby ktoś zastanawiał się, dlaczego w Polsce nikt nie naprawi sytuacji na rynku nieruchomości, albo dlaczego nie ma progresji podatkowej. Nie ma, bo III RP jest na smyczy wielkiego kapitału, to kapitaliści wygrywają walkę klasową i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić.

#antykapitalizm #nieruchomosci #ekonomia #gospodarka
Qersoui - W 2023 roku przeprowadzono badanie na temat debaty publicznej wokół Polskie...

źródło: FsINKzgX0AApi3B

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
@Qersoui
Nowy wał wyruchał ludzii średnio zarabiających na UoP i ludzi na JDG na liniowce.

Oczywiście teraz narracja politykow jest taka, że te bogacze co mają 12k na rękę powinno płacić minimum 5k zdrowotnej, bo so bogaczami a tłum klaszcze z zadowolenia.

A wszystkie grube ryby to mają niezła polewę z tego wszystkiego
  • Odpowiedz
  • 6
@onomatopejusz: Ten post nie jest o tym, co zrobił PŁ, tylko o debacie publicznej, a właściwie jej braku.

Bogacze oczywiście powinni płacić więcej, nazywa się to progresją podatkową i w Polsce już dawno powinna zostać ona wprowadzona. I problem właśnie jest w tym, że tłum nie do końca chce klaskać z zadowolenia, bo debata w Polsce jest zdominowana przez bogatych i ich lobbing.
  • Odpowiedz