Wpis z mikrobloga

Wojsko wzywa 200 tysięcy osób. "Sytuacja jest bardzo poważna"

Każdemu, kto będzie wezwany do odbycia ćwiczeń wojskowych, przysługuje bezpłatny urlop na ten czas oraz uposażenie, którego wysokość zależy od zajmowanego stanowiska służbowego i stopnia wojskowego. Wynosi ono od 130 zł do 615 zł za dzień.

Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) chce powołać więcej żołnierzy aktywnej rezerwy do odbywania ćwiczeń wojskowych.

Władysław Kosiniak-Kamysz szef MON zapowiedział również, że ruszą prace nad ustawą o obronie cywilnej, która również ma zwiększyć liczbę osób wezwanych na szkolenie wojskowe.

Szacuje się, że tylko w tym roku wezwanie do wojska otrzyma nawet 200 tysięcy osób. Nie tylko młodzi mężczyźni, ale też osoby, które wykonują przydatne armii zawody, np. kucharze, lekarze, kierowcy kategorii C i D, spawacze, informatycy czy tłumacze.

Kwoty:

130 zł dla szeregowego/marynarza;  

150 zł dla kaprala/mata;  

165 zł dla sierżanta/bosmana;  

205 zł dla podporucznika/podporucznika marynarki;  

320 zł dla pułkownika/komandora;  

440 zł dla generała dywizji/wiceadmirała;  

515 zł dla generała broni/admirała floty;  

615 zł dla generała/admirała. 

https://www.pulshr.pl/kadry-w-administracji/wojsko-wzywa-200-tysiecy-osob-sytuacja-jest-bardzo-powazna,104208.html?fbclid=IwAR1MH_ns2aI1moELK70Di5QJMCGr1aEF50SyCh2mBzM2ljxFUyfnKrC-sDA

#ukraina #wojna #rosja #wojsko #obowiazkowecwiczeniawojskowe
  • 63
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mocher_kg: co mi po wyrównianiu a co z odprowadzeniem składki na ZUS w takim przypadku?
Mam być poszkodowany miesiąc lub kilka bo wojsko mnie potrzebuje a ja nie mam w tym żadnego interesu?
  • Odpowiedz
@mocher_kg: to prawda, że jak przyjdziesz na bramę wcięty, to cię nie wpuszczą i powiedzą żebyś wracał do domu? pytam, bo znajomy stacjonuje w Międzyrzeczu i mówił, że jeden przyszedł nawalony i puścili go do domu, do tej pory nie odbył dwóch dni ćwiczeń, tego nawet nie można nazwać ćwiczeniami, bo pochodzisz, posłuchasz i do domu
  • Odpowiedz
Czyli tak:
"Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) chce powołać więcej żołnierzy aktywnej rezerwy do odbywania ćwiczeń wojskowych".
"Wskazał, że rozwój potrzebny jest szczególnie w miejscach, które są bezpośrednio narażone na niebezpieczeństwo oraz, że potrzebna jest ustawa o obronie cywilnej, która już ma być w przygotowaniu".
W skrócie, na razie nic nie piszą o pasywnej rezerwie. Druga kwestia, że z pewnością wysmażą gównianą ustawę o obronie cywilnej, która da im większe możliwości. Teoretycznie jest
  • Odpowiedz
@Koner1391: byłem 3 razy za każdym razem kilku pijanych na wejściu jest. U nas był pijany gościu podczas pobierania broni to wezwali żetonów i dostał mandat. Z ćwiczeń zwolnili tylko jednego gościa bo dostał padaczkę alkoholową bo 3 dni nie pił. Ogólnie alkohol to temat rzeka, niby niemożna ale wszyscy przymykają oko jeśli nie odpierdzielasz maniany.
  • Odpowiedz
@Rodriquez: jak masz działalność to idziesz do US i bierzesz zaświadczenie o średnich zarobkach z zeszłego roku i na podstawie tego robią wyrównanie, co do zusu trzeba płacić (sam mam działalność) chyba że chcesz zawiesić firmę, ale chyba trzeba na co najmniej miesiąc. Najgorzej jest z utraconymi klientami bo za to nikt Ci nie zwróci. Ja tam wysyłam esemesy jak ktoś dzwoni że mnie powołali do wojska i że wrócę
  • Odpowiedz
@naplasterki: Weź pod uwagę że do OC idą ludzie z kategorią D. W jednym z artykułów było napisane że OC można powołać podczas pokoju, a znowuż definicja kategorii D temu przeczy. Ciekawe co z tego wyjdzie.
Moi znajomi są tego zdania co Ty i też się obawiają.
  • Odpowiedz
@Koner1391: oj pijany to najmniejszy problem :) jeszcze 3 lata temu była przysięga kilku osób bo jak byli ostatnio w wojsku to panował inny ustrój. Ja jestem w logistyce to może z 5 osób nie miało nadwagi, a już nie mówie o innych schorzeniach. Ale co się dziwić ostatni pobór był w 2009r, odkąd tam jestem to cały czas jestem najmłodszym jestem już po 30stce. Jak ktoś nie był w
  • Odpowiedz
@topikPajak ale obrona cywilna to nie wojsko. Celem jest możliwość organizacji samopomocy ludności cywilnej w stanach nadzwyczajnych, dotyczy to też np. powodzi. Idea szczytna, kwestia społeczna ważna, totalnie olewana przez państwo.


@historiofil: Obrona cywilna(jako formacja) za PRL była cześcią Wojska Polskiego. Za 3 RP gdy nie przestano szykować sie na wojne nuklearną przepisano ją straż pożarną, bo to oni zwalaczja kleski żywiołowe.
Obrona cywilna jest pod dymi samymi przepisami co mobilizacja i pobór do wojska, służba w obornie cywilnej jest równoważna słóżbie zasadnieczej w wojsku. Zamiast szeregowego dostajesz stopień ratownika. Jednostki które istnieją podlegają oficerą wojska polskiego.
Obrona cywilna to wojsko, za alokowana siła robocza, na wyciąganie ludzi z ruin, odblokowywanie dróg z gruzu, gaszanie pożarów, a w przypadku wojny nie na swoim terytorium, do ciagniecia za armią jako konie robocze dla ratowniczo medycznej
  • Odpowiedz
@mathmed

zgodnie z art. 5 ust. 3 ustawy o Obronie ojczyzny, obowiązkowi służby wojskowej nie podlegają kobiety w ciąży oraz w okresie 6 miesięcy po porodzie, a także osoby m. in.:

1) sprawujące opiekę nad dziećmi do lat 8 (art. 5 ust. 3 pkt 1 ustawy); oraz

2) sprawujące opiekę nad dziećmi od lat 8 do 18;


jeżeli osoby te wspólnie z nimi zamieszkują i opieki tej nie można powierzyć innym
  • Odpowiedz
@Pokojowa: w #!$%@? niech sobie te pieniądze wsadza banda #!$%@? jełopow. Byłem #!$%@? na szkoleniu w Październiku to #!$%@? pedały #!$%@? z WCR nie wysłali dokumentów, musiałem #!$%@? sam dzwonić dopytywać się o moje #!$%@? pieniądze, #!$%@?ć MON #!$%@?ć wojsko #!$%@? cwele. Burdel jest tam takim sam od kiedy byłem na unitarc. Jeszcze raz MONowi śmiertelny #!$%@? prosto w serce.
  • Odpowiedz
@Pokojowa: ja jestem po przejściach, w razie czego wnoszę o ponowną komisję i mam kat E bo:

Przewlekłe choroby i trwałe następstwa chorób lub urazów nerwów obwodowych z zaburzeniami ruchowymi (znaczne niedowłady lub porażenia), czuciowymi lub troficznymi upośledzające lub znacznie upośledzające sprawność ustroju
  • Odpowiedz
@mocher_kg: Czy ze swojej perspektywy czegoś się nauczyłeś i jakbyś miał cofnąć czas to byś poszedł raz jeszcze? (pomijam aspekty finansowe jeśli takowe były).
  • Odpowiedz