Wpis z mikrobloga

Wojsko wzywa 200 tysięcy osób. "Sytuacja jest bardzo poważna"

Każdemu, kto będzie wezwany do odbycia ćwiczeń wojskowych, przysługuje bezpłatny urlop na ten czas oraz uposażenie, którego wysokość zależy od zajmowanego stanowiska służbowego i stopnia wojskowego. Wynosi ono od 130 zł do 615 zł za dzień.

Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) chce powołać więcej żołnierzy aktywnej rezerwy do odbywania ćwiczeń wojskowych.

Władysław Kosiniak-Kamysz szef MON zapowiedział również, że ruszą prace nad ustawą o obronie cywilnej, która również ma zwiększyć liczbę osób wezwanych na szkolenie wojskowe.

Szacuje się, że tylko w tym roku wezwanie do wojska otrzyma nawet 200 tysięcy osób. Nie tylko młodzi mężczyźni, ale też osoby, które wykonują przydatne armii zawody, np. kucharze, lekarze, kierowcy kategorii C i D, spawacze, informatycy czy tłumacze.

Kwoty:

130 zł dla szeregowego/marynarza;  

150 zł dla kaprala/mata;  

165 zł dla sierżanta/bosmana;  

205 zł dla podporucznika/podporucznika marynarki;  

320 zł dla pułkownika/komandora;  

440 zł dla generała dywizji/wiceadmirała;  

515 zł dla generała broni/admirała floty;  

615 zł dla generała/admirała. 

https://www.pulshr.pl/kadry-w-administracji/wojsko-wzywa-200-tysiecy-osob-sytuacja-jest-bardzo-powazna,104208.html?fbclid=IwAR1MH_ns2aI1moELK70Di5QJMCGr1aEF50SyCh2mBzM2ljxFUyfnKrC-sDA

#ukraina #wojna #rosja #wojsko #obowiazkowecwiczeniawojskowe
  • 63
  • Odpowiedz
@topikPajak ale obrona cywilna to nie wojsko. Celem jest możliwość organizacji samopomocy ludności cywilnej w stanach nadzwyczajnych, dotyczy to też np. powodzi. Idea szczytna, kwestia społeczna ważna, totalnie olewana przez państwo.
  • Odpowiedz
Takie newsy powtarzają sie co roku i wykopki zawsze kręcą inbe


@Stabilizator: Kończy się ukraińskie mięso armatnie, nikt nie mówi o negocjacjach, Szymon Kotłownia wygraża Putinowi, gdy Trump wygra całkowicie wstrzyma wsparcie dla Ukrainy, ale tak, kręcimy inbe. Ale wszyscy którzy twierdzą że to nasza wojna jazda na ćwiczenia, jeszcze kop na dupe ode mnie na szczęście.
  • Odpowiedz
@Disscord93: ręce Ci urwie po dwóch dniach na froncie i nie zbijesz już ani bolszewika ani konia, wojna to nie zabawa, a Rosja słynie z bombardowania artylerią wszystkiego dookoła
Jak dobrze pójdzie, to nawet byś nie zdążył żadnego Rosjanina zobaczyć
  • Odpowiedz
@Pokojowa: to roku wzywają podobną ilość osób, zarobki szeregowego to ok140zł za dzień + zwrot utraconego zarobku, ale max 2,5x średnia krajowa. Trzeba przedstawić potwierdzenie zarobków z poprzedniego miesiąca w umowie o pracę. I mogą powołać na na 3 rodzaje ćwiczeń: jedniodniowe, krótkotrwałe do 30dni (zwykle około 2 tygodni jest) i długotrwałe do 90dni. Jak ktoś ma jakieś pytania to zadawać, w zeszłym tygodniu właśnie skońzyłem 12 dyniowe ćwiczenia
  • Odpowiedz
Takie newsy powtarzają sie co roku i wykopki zawsze kręcą inbe


@Stabilizator: Przed druga wojna artykuly o wojnie pojawialy sie juz 5-6 lat wczeaniej.
Wiec w koncu kiedys taki wpis sie sprawdzi, a ktos inny napisze ze to nieprawda, bo wojny nie bedzie i za 100 lat bedzie memem.
  • Odpowiedz
130 zł dla szeregowego/marynarza;  


@Pokojowa: skoro nigdy nie byłem w wojsku a (mam przeniesienie do rezerwy kat A) wezwą mnie to pewnie na szeregowego bo na jakiejś podstawie by dzielili?
Załóżmy dostaje stopień szeregowego i co ja zrobię za 3900? Przecież każdy z nas ma swoje zobowiązania, wypłata powinna równać się obecnym zarobkom.
  • Odpowiedz