Wpis z mikrobloga

#budownictwo #okna #budowlanka #budowa

Mireczki ma ktoś dostęp do normy PN-EN 12608:2004 - i może mi sprawdzić jeden podpunkt (dokładnie to 5.2)?
Chodzi o to, że w nowym mieszkaniu mam pęknięta ramę okienną, chce żeby ją wymienili a nie skleili i wolałbym mieć na to normę, że okna nie mogą być pęknięte (pewnie będzie coś o ciągłości w normie).

W ogóle kleili jedno pęknięcie, ale to jest kitowanie a nie naprawa.

Dzięki!
janek_kos - #budownictwo #okna #budowlanka #budowa 

Mireczki ma ktoś dostęp do normy...

źródło: temp_file6471057911249803517

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
W nowym mieszkaniu powinieneś mieć fabrycznie nowe a nie naprawiane. Płacisz za produkt nowy to takiego oczekuj
  • Odpowiedz
@janek_kos
1. Ta norma jest wycofana
2. Dotyczy kształtowników, nie okien
3. Punkt 5.2 dotyczy tylko wyglądu
Nic tu się nie zgadza z sytuacją którą opisujesz. @simia ma rację, jedź z #!$%@?, przecież płacisz i jako klient nie musisz znać się na prawie, aby wymagać niedziurawego okna.
  • Odpowiedz
@janek_kos nic mi o tym nie wiadomo oraz nie sądzę, aby gdzieś to było zapisane. Wiesz, zakazu srania do paczkomatów też właściwie nie ma. Takie pęknięcie nie zmienia ani szczelności okna, ani jego właściwości termicznych, ani nie narusza konstrukcji budynku. To coś w stylu ułamanej muszli klozetowej, krzywej posadzki albo porysowanych paneli czy płytek. Na robienie na #!$%@? nie ma standardów, ludzie są zbyt kreatywni ( ͡° ͜ʖ ͡°
  • Odpowiedz
Takie pęknięcie nie zmienia ani szczelności okna, ani jego właściwości termicznych


@janek_kos @kamillosbombos: no nie byłbym tego pewny. Przecież profil okienny w przekroju ma kilka(naście) komór dzięki którym osiąga jakiś tam współczynnik przenikania ciepła, a takie pęknięcie wcale nie musi się kończyć na zewnętrznej ściance bo przy takim rozwarciu rozciąga się ono z pewnością wgłąb, pod okno, pod listwę przyokienną i szybę. Tutaj to jest nawet pęknięcie z przemieszczeniem. IMO teraz
  • Odpowiedz
@marek22: no nie wiem, ja znalazłem tylko dokumenty na temat samych szyb w oknie, a jeśli termowizja, to cała ściana. To jest kilka milimetrów, pianka montażowa pewnie przepuszcza więcej. Z resztą jak sam piszesz w ramie będzie kilka komór, to wciąż poniżej błędy statystycznego, nie ma opcji aby przekroczy jakąkolwiek wartość o 1% nie mówiąc o 5. Wojowanie przenikalnością cieplną to nie jest dobra droga, tymbardziej z takimi mlonami którzy zdecydowali
  • Odpowiedz
  • 0
@kamillosbombos @marek22: co do samego odbioru, no to właśnie gościu od odbiorów to zauważył. Wpisaliśmy na protokół odbioru i tyle. Powiedział mi, że ja sam nie mogę narzucać sposobu naprawy tego - ale ma być naprawione.

Niemniej jednak, no ja np. na lewej ramie widzę, że wręcz okno jest tak pęknięte że z jednej strony jest podniesione, a drugie pęknięcie jest pewnie świeższe, skoro tego nie zakitowali.
Nie wiem jak inaczej
  • Odpowiedz
@janek_kos nie no, pękają ściany. Sam tynk nie pęknie, bo od czego? To tylko zewnętrzna warstwa, tak jak farba.
Skoro rama pękła, to znaczy, że musiała na nią zadziałać jakaś siła. Jeśli tak jest, to działa na całe okno, a szyba będzie zbierała naprężenia, aż pęknie nagle, bo jest krucha.
Ściany są zazwyczaj zrobione z materiałów które dobrze znoszą ściskanie, ale słabo rozciąganie, dlatego stosunkowo łatwo się rozrywają - takie szczeliny nazywa
  • Odpowiedz
@janek_kos: @kamillosbombos ma rację

Bij z najprostrzego punktu że gówno cie to obchodzi chcesz mieć nówki sztuki i tyle

Dodatkowo to trzeba zauważyć że norma to nie jest dokument obowiązkowy chyba że został gdzieś przywołany np w umowie. Ty się napocisz naszukasz i nacytujesz a oni odpalą Cię tym prostym ruchem że nie umawialiśmy się na tą normę.
  • Odpowiedz