Wpis z mikrobloga

  • 10
to jeszcze z talerzowego korzystasz?


@wypokowy_expert: Kilka jeszcze zostało, szkoda wyrzucić. Póki chodzą to niech będą.

HDD dzisiaj to masochizm


@mishka49: Czemu? Trochę dłużej trzeba czekać, tyle.

dyski twarde nadają się tylko do archiwizacji danych a nie do uruchamiania programów czy gier


@frutson: W dzisiejszych czasach tak, ale co zrobię ze starymi HDD których jeszcze trochę mam? Wrzucam w kompy i niech jeszcze żyją z jakimiś gierkami, filmami czy
  • Odpowiedz
@DonRzoncy: Ja też używam HDD na jakieś stare lekkie gierki i dane. Dwa spięte w RAID mają tam jeszcze w miarę akceptowalne prędkości, a taki 1TB kosztuje grosze
  • Odpowiedz
  • 1
Ja też używam HDD na jakieś stare lekkie gierki i dane.


@Huntley: No dokładnie. Taki Postal 2, Space Haste 2, Wormsy, czy nawet nowsze gry które zajmują tak do 10gb. Jeśli dysk jest w dobrej kondycji to nie odczuje się bardzo zwiększenia czasu ładowania. Albo ja mam tolerkę wyrobioną ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dwa spięte w RAID mają tam jeszcze w miarę akceptowalne prędkości, a taki 1TB
  • Odpowiedz
@DonRzoncy: nadmiar dysków HDD najlepiej wykorzystać w jakimś domowym bieda-NASie na wszelkiej maści kopie zapasowe, czy filmy do streamowania na telewizor. Owszem, jakieś stare gierki się z tego uruchomią w dobrym czasie, ale dla samego zdrowia psychicznego posiadanie w obudowie komputera wyłącznie dysków SSD to zupełnie inny poziom świadomości. Owszem, nikt Ci nie zabroni używać HDD tak, jak sobie tego tylko zapragniesz, ale nie bądź zaskoczony, że Twój post wywołał zdziwienie
  • Odpowiedz
dyski twarde nadają się tylko do archiwizacji danych a nie do uruchamiania programów czy gier


@frutson:

to ty używasz jeszcze hdd?


@WiesPunk: ehhhh znowu się amatorzy pchajo do zabawy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@rennaissance: RAID0 do przyspieszenia liniowego odczytu/zapisu to fajna sprawa, ale przydatna głównie przy pojedynczych, dużych plikach, właśnie takich jak filmy, czy np. iso z kopiami gier. Przy operacjach na małych paczkach danych daje to niewiele lub potrafi nawet zaszkodzić. Inną zaletą takiego rozwiązania jest połączenie kilku dysków w jeden wolumin, czyli masz 4 fizyczne dyski, a w Windows jedną literkę. Niestety, w przypadku padu jednego z dysków dane lecą w kosmos.
  • Odpowiedz
@hellfirehe: można, ale fragmentacja na SSD nie ma kompletnie żadnego znaczenia.


@hoodoovoodoo: niby nie ma, ale jeśli się nieco bardziej zagłębić w temat, to ma, i to bardzo duże, tylko układaniem danych zajmuje się firmware kontrolera dysku, a nie uruchamiane przez użytkownika lub system oprogramowanie. Dyski SSD ciągle żonglują danymi, rozmieszczając je w komórkach pamięci tak, by były jak najbardziej gęsto upakowane i aby prędkość zapisu nowych danych była jak
  • Odpowiedz