Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Cześć. Zastanawiam się nad zakupem rasbery pi lub mini pc.
Chcę zrobić serwer nas, adblocka, home assistant, serwer minecraft oraz w przyszłości kamery (nie wiem czy ma to znaczenia). Myślałem na początku nad rasbery pi ale obawiam się, że trochę za dużo zadań jak na malinke.
Jakie podzespoły powinien mieć taki mini pc? Nie chce też wydać za dużo jak i tak nie będę w stanie tego wykorzystać.
Budżet mam do 1000 zł ale czym mniej tym lepiej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#pc #laptop #komputer #windows #linux #programista15k #programista15k #homeassistant #raspberrypi #raspberry #minecraft #adblock #pytaniedoeksperta #macos #sprzetkomputerowy #serwery #serwerownia



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: mkarweta
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 13
Jak nie potrzebujesz customowych GPIO to rezygnuj z maliny i kup sobie jakiegoś używanego Dell Wyse, wgraj Debiana pod ssh server i tyle. W idlu do 10 W się wyrobisz.


@Pan_Leszy: Czyli na oko 2-3x więcej zużycia niż na RPi
@The_Rainman: jak sobie na szybko policzyłem to taka stacja robocza 32gb RAM, xeon z zasilaczem 275W to miesięcznie koło 120zl. Jak działa w idle to może jakoś 40% mocy pobiera, ale i tak troche to pociągnie
@IksdeHeheh: kurde niby dużo, ale jakieś home assistant tam mam, emulacje hue bridge, adblocka, plex etc. Malina mi tego nie uciągnie, w szczególności plex chyba. Bym musiał jeszcze kilka rzeczy dorzucić, żeby mi się koszt ładnie rozszedł xD masz jakieś propozycje może? XD niedługo będę robił kolejny ale to emulator konsol do ps3 i nie będzie działał 24/7
@mirko_anonim:
za 1000 pln masz szerokie pole do manewrowania:

- chiński minipc jak ten zamieszczony wyżej (ważne, żeby był na N100, bo to obecnie najciekawsza jednostka tego typu - 6W a wydajność jak procesory szóstej generacji biorące min. 65W)

- płyta główna z tym procesorem - https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-n100dc-itx-13116138/ plus 16GB DDR4

- poleasingowy HP/DELL/Fujitsu w odpowiedniej konfiguracji

- thin clienty, ale tutaj jest duże pole minowe gdzie obok porządnych jednostek jest masa
aegypius - @mirko_anonim: 
za 1000 pln masz szerokie pole do manewrowania:

- chiński...
@mirko_anonim: @Pan_Leszy @The_Rainman @KontoDoPomocy nieck przemówi doświadczenie. Z tych setek kompów , dysków, procków i td... Czasem zPhoronix'uje coś i w kwocie do tysiąca to wygląda tak.... Dla przykładu dell z waszym xenonkiem dobitym na maxa ramem i dyskami ile się da i co? słabo ... dobre i5 już w np. ffmpeg (kamery/ dlna / ...) już zamiata te delle. Super wypadają ryzeny z dobrym apu. To tej kwoty można śmiało
wojciet - @mirkoanonim: @PanLeszy @The_Rainman @KontoDoPomocy nieck przemówi doświadc...

źródło: Zrzut ekranu z 2024-03-27 20-01-59

Pobierz