Wpis z mikrobloga

Ej Mirki bo jest dyskusja. Dotyczy ona języka polskiego. Jakich słów najczęściej używacie w odniesieniu do włączania żarówki tj. głównego źródła światła w pomieszczeniu? Załóżmy, że chodzi o tryb rozkazujący. Żeby nie zaburzać wyników, to nie będę mówił co dokładnie jest przedmiotem dyskusji. Poczekajmy aż uzbiera się troszkę głosów.

#jezykpolski #polszczyzna #poprawnapolszczyzna #grammarnazi #slownikmiejski

Jak mówisz gdy chcesz "włączyć" światło w pomieszczeniu?

  • Oświeć światło 2.0% (1)
  • Zapal światło 51.0% (25)
  • Zaświeć światło 10.2% (5)
  • Włącz światło 36.7% (18)

Oddanych głosów: 49

  • 7
  • Odpowiedz
  • 0
@FFFFUUUU: niektórzy podobno też mówią o tym świetle jako "duże światło". Szczególnie na instagramie spotkałem się z nomenklaturą "big light"
  • Odpowiedz
  • 0
@Dumle007: Też tak uważam. Widzę, że już prawie 20 osób odpowiedziało, to sformułuję na czym polega problem. Z tej ankiety niestety wynika że to chyba jednak ja jestem dzbanem, bo zdarza mi się używać zwrotu "oświeć światło". Teza była taka, że tego zwrotu się nie używa i jest on niepoprawny i dziwny. "Zapal światło" wiadomo, jest używany, ale moim zdaniem to kolokwializm i oficjalnie raczej poprawnym byłoby "włącz światło". Ale
  • Odpowiedz
@tamian: A gdzie mieszkasz?

Nie da się ukryć, że w standardowej Polszczyźnie to raczej światło oświeca (pokój, ciemność, jakąś przestrzeń, kogoś lub coś) a nie oświeca się światło.

Może jakieś przejście z oświeć kuchnię przez samo "oświeć" aż do "oświeć światło'.
  • Odpowiedz