Wpis z mikrobloga

#informatyka #siecikomputerowe #elektryka #pytaniedoeksperta #remontujzwykopem

TL;DR Jaki wtyk RJ45 na skrętkę ekranowaną z linkami? Bo na zwykłych nie idzie tego zacisnąć.

Mirki, remontuje mieszkanie, położyłem sobie kabel sieciowy do wszystkich pokoi. Na punktach końcowych (obok gniazdek prądowych) dałem moduły keystone, gdzie bardzo łatwo można było to samodzielnie zacisnąć i przygotować takie gniazdo.

Z drugiej strony wszystkie kable idą do przedpokoju, do szafy, gdzie chce dać odpowiedni switch 8 - portowy, więcej nie potrzeba.

Właśnie dzisiaj chciałem zarobić te kable na wtyczki RJ45 do switcha (de facto którego jeszcze nie mam) i pojawił się problem.

Jak lata temu ostatni raz zarabiałem końcówki używając swojej zaciskarki robiłem to bez większych kłopotów. Sęk w tym, że było to zawsze na najbardziej standardowym kablu, gdzie te 8 żył było bardzo sztywne i bez problemu wchodziło do końcówki RJ45, a teraz...

...ojciec mi dał jakieś zielony podwójnie ekranowany kabel chyba nawet kategorii 6, mówi "masz młody będzie dużo lepszy",

no i problem w tym, że te żyły są jak linki, nie daje rady włożyć ich do wtyczki RJ45, są za mało sztywne. Teraz już za późno na wymianę i zastawiam się, co zrobić, żeby rozwiązać to sensem, ale też nie inwestować w jakieś dedykowane szafy rack itp.

Poczytałem trochę i prawdopodobnie to jest skrętka dedykowana prosto do paneli patchord lub właśnie do takich modułów keystone.

Może trzeba zastosować jakieś wtyki przelotowe, może one wystarczą? Ma ktoś doświadczenie w tym temacie? Jeszcze zastanawiam się nad tym, aby z drugiej strony też dać moduły keystone i dodatkowy kabel do swithca, ale będzie to słabo wyglądać, co prawda ukryte w szafce, no ale jednak...

I przy okazji, jaki switch, nie za miliony monet, dla 6-7 klientów? PC, laptop, TV, dekoder, konsola i soundbar?
  • 9
Jaki wtyk RJ45 na skrętkę ekranowaną z linkami?


@Serghio: jeśli faktycznie to jest linka, to jesteś w czarnej dupie. Na linkę nie zakłada się keystonów, styk będzie niepewny a po krótszym albo dłuższym czasie przestanie działać.

A problem z zarobieniem wtyczek masz taki, że pewnie masz wtyczki CAT5 i nie wchodzi grubszy kabel CAT6 do którego są dedykowane wtyczki. Z resztą ekranowany kabel w domu to proszenie się o kłopoty, bo
@Serghio: XD zrobiłeś zrobiony w ch... podwójnie jak nie potrójnie. Ożenili Ci kabel która z nie nadaje się do zakładania na nim gniazd, dwa to jest zwykłe 5e tylko ekranowane, ba testowane na 100MHz, gdzie byle polski Bitner robi 5e na 200MHz i pewnie 2,5Gbps a może nawet 10GE też nim się przepcha na 20-30M

IMO jedyna szansa, żeby w ogóle to działało to zakup beczek keystona i zarabianie wtyczek w
  • 0
beczek keystona


@wypokowy_expert: a jaśniej?

W takim razie, do czego ten kabel ma służyć standardowo? Co właściwie powinno być na dwóch jego końcach?

Wiesz za darmo go dostałem, właściwie to była moja bezmyślna decyzja, żeby go użyć, mogłem dać najzwyklejszy. Człowiek niby z IT, ale w technicznych (sprzętowych) sprawach nie siedzę od lat.
  • 0
PS. Mam dostać od gościa, który mi dał ten kabel gniazdka, które są montują w zakładach przemysłowych, więc pewnie problem zostanie rozwiązany.