Wpis z mikrobloga

Cześć.
Poszukuję jednego uniwersalnego obiektywu do zdjęć krajobrazów.
Do zdjęć portretowych mam obiektywy stało ogniskowe albo obiektywy vintage.

Zdjęcie bedą robione główne ze statywu. Jak wiadomo krajobraz że statywu nie potrzebuje dobrego światła, ale chciałbym aby obiektyw miał dobrą jakość zdjęć.

Aparat Sony APSC.

Wymysliłem coś takiego:
- Sony 24-105 F4
- Sony 18-135 f 3.5-5.6
- Tamron 17-70 f 2.8 (może doświadczeni fotografowie napiszą czy faktycznie dłuzsze ogniskowe niż 70 mam jak powyższe są często używalne w krajobrazie i czy nie lepiej kupić Tamrona?
A może coś innego?

Nie mam żadnego z tych obiektywów, więc musiałbym kupić.
Dziękuję za rady.

#fotografia
wołam też ludzi z tagu #drony bo już nie raz uzyskałem pomoc nie tylko dronową.
  • 10
Sony APSC

@mustafas00 ja będę #team szeroki kąt, zwłaszcza z cropem 1.5x, ale w sumie jak Karbon napisał "to wszystko zależy" od stylu, jak nie masz swojego to możesz wziąć coś bardziej uniwersalnego, może używkę? Obiektywy nie tanieją aż tak, więc łatwo wymienić na coś innego i szybko się przekonasz czego tak na prawdę potrzebujesz.
@puexam: ja właśnie mam dużo za dużo tych obiektywów i dlatego szukam czegoś uniwersalnego. Najszerszy kąt 7.5 mam Laowa Zero -D, potem mam Sony 10-18 - na wyjazdy super, lekki no i szeroki kąt. W przeciwieństwie do Laowy nie dodaje plus 50kg na bokach.
Ostatnio dużo używam 55mm, bo to mniej więcej zoom oka człowieka na APSC na dany obiekt, tak mówią.

@Karbon315
No właśnie Panie, ja też sam nie mogę
@mustafas00: Może potrzebujesz coś co w jakimś stopniu pokryje lukę między 10-18 i 200-600, będzie lekkie oraz da większą swobodę niż stałki. Pokusiłbym się o eksperyment z Sony 18-135 i zobaczył czy to jest to, bo jak sam nie sprawdzisz to nigdy niestety nie będziesz wiedział.
@mustafas00: no to Tamron 17-70. Będzie bardzo uniwersalny, przyda się tu i tam. Sam jako uniwersalnego zooma (z pełną klatką) używam Sigmy C28-70/2.8 i do większości mi to wystarcza. Rzadko kiedy potrzebuję szerzej, ale wtedy mam stałkę 14mm i fisheye 8.5mm. Ale tak to 99% na aparacie siedzi ten uniwersalny zoom.
@mustafas00: jak poczytasz grupy fb dedykowane sony, to zobaczysz, że wybór pomiędzy 18-135 a 24-105 to często podnoszony temat ( ͡º ͜ʖ͡º) Mam 18-135 i jestem z niego zadowolony, ale używam go raczej jako uniwersalnego obiektywu do miasta. 24-105 jest polecany przede wszystkim pod filmowanie, bo ma stałe f/4. Używki chodzą w podobnej cenie, zawsze możesz kupić, potestować, a potem sprzedać jak nie podejdzie. Ostatnio mam
rosomak94 - @mustafas00: jak poczytasz grupy fb dedykowane sony, to zobaczysz, że wyb...

źródło: _DSC2010

Pobierz