Wpis z mikrobloga

#reklamacja #prawo #dzialalnoscgospodarcza #kiciochpyta #przepisy

Mirki czy przepis mówiący o tym, że reklamacja pozostawiona bez odpowiedzi przez 30 dni automatycznie jest uznawana dotyczy także działalności gospodarczej? Jeżeli tak to jaki jest to przepis i gdzie szukać pełnej treści?

Sytuacja wygląda tak. Moja mama prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą podpisała umowę na wizytówkę na jednym z portali internetowych. Przez to, że reklama to osiągała mizerne wyniki złożyła reklamację po ok 6 miesiącach. Reklamacja wysłana na początku lutego listem poleconym pomimo wielu telefonów i maili ponaglających i pytań o odpowiedź nie doczekałą się odpowiedzi, aż do połowy marca kiedy otrzymaliśmy e-mail informujący że odpowiedź zostanie "dziś wysłana". Było to 18 marca. Pismo to przyszło dzisiaj 25 marca, a jest datowane na 26 lutego, czyli wstecz... Oczywiście reklamacja została odrzucona. Co dalej z tym fantem zrobić? Czy 30 dniowy okres bez odpowiedzi powinien być liczony i przepis ten obowiązuje również działalność gospodarczą? Czy fałszywe datowanie dokumentu nie jest przestępstwem?

Umowa na wizytówkę premium jest podpisana na 12 miesięcy i chcemy z niej zrezygnować.
  • 5
@MlodyIT: Pewnie chodzi Ci o domniemanie uznania roszczenia z ustawy "konsumenckiej"...i nie 30 tylko 14 dni. W stosunkach między przedsiębiorcami nie obowiązują te przepisy. Generalnie rzecz zastanawiająca. Można próbować korzystać z zasad ogólnych k.c., ale dużo w tej materii zależy od tego jaki charakter miała ta umowa, bo myślę że raczej nie była to umowa rezultatu....
@MlodyIT

Te umowy na wpisy wizytówkowe to w przeważającej większości potężny wał. Potrafią dzwonić do ludzi i informować o przedłużeniu rzekomo już trwającej współpracy. Następuje zawarcie umowy ustnej, przez telefon i przysyłają faktury. Sporo ludzi płaci.

Co do Twojej sytuacji trzeba by przeanalizować OWU / Regulamin bo pewnie taki na stronie jest i Twoja mama mogła go akceptować. Jedyny obowiązek po drugiej stronie to pewnie umieszczenie danych na ich www.
@nasedo @k4yt3k @LaudatorLibertatis Firma jest dosyć duża i powszechnie znana. Wizytówka w niej wyglądała zachęcająco. Poczytałem trochę te regulaminy i rzeczywiście są pokonstruowane tak, że właściwie nic sensownego nie gwarantują... W regulaminie znalazłem natomiast zapis:

" niezwłocznie rozpocznie działania zmierzające do wyjaśnienia przyczyn

złożonej reklamacji i ustosunkuje się do reklamacji maksymalnie w ciągu 30 dni

od dnia jej otrzymania. " Reklamacja byłą nadana 04.02, otrzymana przez nich 06.02, odpowiedź została nadana 20.03