Wpis z mikrobloga

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego jest gotowy. Zostanie złożony w najbliższych dniach — stwierdził podczas konferencji prasowej Donald Tusk.

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/premier-wniosek-o-trybunal-stanu-dla-adama-glapinskiego-jest-gotowy/x7j8229

Jestem ciekaw na ile to realny konflikt, a na ile teatrzyk.
Mało osób wie, ale Glapiński nadal trzyma w szachu cały rząd bo NBP ma obligacje covidowe w kwocie 144 mld. zł. NBP w każdej chwili może je po prostu sprzedać windując rentowności, a wtedy budżet się wysypuje.

"Pozwólcie mi emitować i kontrolować pieniądze kraju, a ja nie dbam o to, kto tworzy jego prawa"
- Glapczajd.

#nieruchomosci #ekonomia #nbp #rpp
  • 11
  • Odpowiedz
Glapiński wielokrotnie deklarował, że euro nie zostanie przyjęte, a to jest koniecznie w celu dalszej "integracji" co wspiera Tusk.


@LaurenceFass: nie spełniamy wymogów dot. EUR, więc spisku bym się nie doszukiwał.

Glapa uczestniczył w życiu politycznym, lobbował za pisem, nbp finansowało działania PiS, za coś takiego powinny być konsekwencje.
  • Odpowiedz
@LaurenceFass: ja ciekaw jestem jak zareaguje kurs pln na zawieszenie Glapy- bo postawienie go przed trybunalem oznacza zawieszenie. Ale obstawiam ze kurs dostanie mocno po dupie. Moze o to chodzi zeby znowu eksport i rece do pracy byly tansze o pare procent po przeliczeniu na eur czy usd.
  • Odpowiedz
@borjaki: dla rynku IT a w szczególności polskich software housow i kontraktorni spadek wartości złotówy to powód do otwierania szampana
  • Odpowiedz
@LaurenceFass @Yuri_Yslin

Żeby przyjąć euro to trzeba zmienić konstytucję czyli 2/3 głosów w sejmie(300+ glosow) I prezydent musi podpisać. Obecny rząd nie ma nawet 3/5 żeby obalić weto prezydenta więc jest dosłownie 0% szans na euro w Polsce z przyczyn tylko politycznych. No i większości wymogów też nie spełniamy
  • Odpowiedz
@Sabarolus: narazie to tylko zapowiedz, a wiadomo jak idzie to spelniane obietnic. Zawsze tez w trakcie takiego sądu moze jakies szambo wybic o ktorym na obecnym etapie nie mamy swiadomosci.
obstawiam ze jak faktycznie by doszlo do doprowadzenia go prze Trybunal to mozemy spodziewac sie jeszcze wiekszych cyrkow niz przy akcji z tvp, a wtedy nasz wizerunek bedzie nie najlepszy.
  • Odpowiedz
nie spełniamy wymogów dot. EUR, więc spisku bym się nie doszukiwał.


@Yuri_Yslin: Teraz już nie spełniamy, w latach 2016-2019 spełnialiśmy - dopiero jak inflacja w 2019 zaczęła rosnąć w wyniku jastrzębiowej samowoli monetarnej wypadliśmy z kwalifikujących się. Mogliśmy wchodzić podobnie do Chorwacji.
  • Odpowiedz