Wpis z mikrobloga

#pytaniedoeksperta
Jeden samochód jedzie ze stałą prędkością 90 km/h.
Drugi samochód przyspiesza.
Oba samochody uderzają w przeszkodę przy identycznej prędkości 90 km/h.

Czy któryś z nich uderzy w przeszkodę z większą siłą czy uderzą z taką samą?
Dlaczego?
  • 10
@angela09:

Oba samochody uderzą w przeszkodę z taką samą siłą.

Siła działająca na oba samochody podczas uderzenia jest determinowana przez ich masę oraz zmianę ich prędkości. Pomimo że jeden samochód jedzie ze stałą prędkością, a drugi przyspiesza, oba osiągną tę samą prędkość (90 km/h) przed uderzeniem w przeszkodę.

Zgodnie z drugą zasadą dynamiki Newtona (F = m * a), siła działająca na oba samochody będzie taka sama, ponieważ oba mają tę
@angela09: Czy są to takie same samochody? Bo na siłę wpływ ma też masa. No i budowa samochodu, a dokładniej strefa zgniotu ma też wpływ na siłę uderzenia.
Ale załóżmy, że są to takie same samochodu. Siła od uderzenia to F=m*a, gdzie a w tym przypadku to przyspieszenie od nagłego zatrzymania się na ścianie. Czyli jeśli oba samochody jechały taką samą prędkością jak uderzyły w przeszkodę, to siła uderzenia powinna być
@Heterosovieticus: @kamillosbombos Tak, ale auto B cały czas przyspiesza, więc chociaż w momencie zetknięcia się ze ścianą miały taką samą prędkość, to jak już przód aut zacznie się odkształcać, to ten przyspieszający będzie nadal szybciej się poruszał. Różnica niby niewielka, ale im przyspieszenie większe tym i róznica zacznie się robić większa.