Wpis z mikrobloga

#elektryka #elektrotechnika #budownictwo Mirki, prąd mnie szczypie w łazience, co robić? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W styczniu wymieniem w łazience przepływowy elektryczny podgrzewacz wody i jakoś ostatnio zauważyłem że jak miałem jakąś rankę na palcu to dziwnie szczypało jak lałem wodę. Zmierzyłem multimetrem w stosunku do PE i na baterii umywalkowej jest 6 Vac jak nie leci woda oraz pływające napięcie do 30 Vac jak leci woda przez podgrzewacz.

Gdzie szukać i co może być przyczyną?

Dom z 2000, kupiony w zeszłym roku. Przed wymianą starego pogrzewacza (spalona grzałka) nie przypominam sobie takich problemów, choć mogłem oczywiście ich nie zauważyć. W kuchni nie żadnego napięcia ani na baterii a wodzie.

Jak coś to jestem automatykiem, więc SEP-y różne gdzieś mam i znam prawo Ohma oraz jak co zmierzyć, ale nie czuję się najlepiej w diagnostyce domowych anomalii elektrycznych ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 11
  • Odpowiedz
  • 0
a nie kupiłeś jakiegoś g. budowy prysznica samobójców, gdzie woda grzana jest goły drutem grzejnym? Objawy na to wskazują.


@wypokowy_expert: Nope, standardowy podgrzewacz firmy Kospel.

Działające RDC jest w instalacji?


@wypokowy_expert: RDC jest, pomiarów nie robiłem, z przycisku testowego się wyłącza
  • Odpowiedz
@Wegrzynski: skoro ogarniasz to miernik w rękę i mierzenie skąd napięcie się bierze. Ale też choćby zwykła rezystancja PE, może zdarzył się fackup i nie podłączyli PE w podgrzewaczu. Albo nowy ma izolowany zbiornik i tylko sama grzałka jest uziemiona i trzeba by sam kran uziemić. Rurki plastik czy metal?
  • Odpowiedz
Sam instalowałem nowy więc wiem że tu jest przekręcone ok


@Wegrzynski: miałem na myśli połączenia wewnątrz, nie wiem co to za model, większość ma kabel wyprowadzony na zewnątrz fabrycznie.

multimetr nie chce zmierzyć rezystancji pomiędzy przewodem PE na kablu zasilającym podgrzewacz a bólcem PE w gniazdku w łazience.


@Wegrzynski: no to już wiesz, gdzie jest problem, ktoś gdzieś PE zapomniał podłączyć...
  • Odpowiedz
a nie kupiłeś jakiegoś g. budowy prysznica samobójców, gdzie woda grzana jest goły drutem grzejnym? Objawy na to wskazują.


@wypokowy_expert: Gołym drutem grzejnym zanurzonym w wodzie to akurat grzeje większość przepływowych ogrzewaczy - od chińskiego badziewa, przez Kospela, po Stiebela-Eltrona ( ͡° ͜ʖ ͡°). Woda ma na tyle małą konduktywność, że wystarczy kawałek plastikowych rurek wewnątrz podgrzewacza żeby na wyjściu nie było żadnego niebezpiecznego napięcia.
Kluczowe
  • Odpowiedz
@Wegrzynski sprawdź przewód uziemiajacy w obwodzie łazienki. Jak masz pralkę w łazience to sprawdź jej gniazdko. U mnie gniazdko od pralki nie było podłączone do uziemienia, co powodowalo łaskotanie, lub nawet kłucie jak miałem małe rany wokół paznokci ( ͡º ͜ʖ͡º) znalazłem przyczynę, naprawiłem i mam spokój. ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°
  • Odpowiedz
  • 0
@wypokowy_expert: @michcio Czyli znależć w którym miejscu nie ma połączenia do PE i powinno być ok? Zastanawiam się tylko skąd to napięcie, w końcu jak podłącze PE podgrzewacza na którym jest jakieś napięcie do PE to pójdzie jakiś prąd, zgadza się? Przecież się ono skądś bierze? Nie wywali różnicówka od takiego zwarcia 20 Vac do PE?
  • Odpowiedz
@Wegrzynski: Nie wywali (a przynajmniej nie powinno). Te podgrzewacze są tak policzone, żeby prąd upływu z elementów grzejnych był tak mały, żeby nie wyzwalać niepotrzebnie RCD. Nie powinno to też być niebezpieczne dla człowieka, aczkolwiek nieprzyjemne mrowienie bez podłączonego PE może występować, bo te pojedyncze mA są odczuwalne, szczególnie gdy ma się jakąś ranę na rękach.
  • Odpowiedz
Dopóki nie zrobisz, nie używaj, był tutaj już taki jeden mirek, co używał, pomimo że go kopało, nabawił się w końcu jakichś poważnych problemów zdrowotnych. A się okazało, iż przebili mu kabel gdy wymieniali oświetlenie na klatce.
  • Odpowiedz