Wpis z mikrobloga

Kiedy rynek IT tak się popsuł? Szczególnie chodzi mi tutaj o juniorów/osoby zaczynające pracę. W 2014 roku, żeby dostać jakiś staż, nie trzeba było prawie nic umieć. W 2018 też mam wrażanie, że było to jeszcze dosyć łatwe. Teraz jeśli chcesz się dostać do branży to często jest i 200 osób na 1 miejsce

#programowanie #pracait #pracbaza #programista15k
  • 26
  • Odpowiedz
@jedrek1212: Rok po pandemii jak spopularyzowała się praca zdalną na dobre i ludzie się zorientowali że mogą aplikować na stanowiska na drugim końcu Polski albo z jakiś wsi i miast powiatowych. Wcześniej chciałeś wystartować w IT, to musiałeś mieszkać w jednym z większy miast typu Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań.

Moim zdaniem to był czynnik zapalny, a boot campy i szkolenia były skutkiem i weszły na tej fali.
  • Odpowiedz
@Mathas w sumie to pierwszy kwartał 2022
rok wcześniej wszystkie firmy zatwierdzily budżet na rok następny, projekty wystartowały i powstały nowe miejsca pracy. To ostatni moment kiedy można było się wcisnąć.
  • Odpowiedz
@Mlekkko: ale ci butkampowicze zazwyczaj nie dostają roboty, może nie jestem stricte w IT, bo jestem UXem, ale sytuacja jest taka sama, ludzi po bootcampach nawet nie bierze się pod uwagę (mówie tu o tych bez żadnego doświadczenia komercyjnego), stąd potem zawyżona liczba aplikacji. Ale i tak dalej podtrzymuje, że kryzysy w innych branżach były jednym z czynników kryzysu w IT, jednym ale nie głównym.
  • Odpowiedz
@jedrek1212: Kazdy nawalał bootcampy zdalnie w pandemie bo on sie teraz przebranzowi i będzie miec mityczne 15k... 200 na jedno miejsce z czego polowa ma w cv jeden projekt w JavaScript po bootcampie i tyle.
  • Odpowiedz
@jedrek1212 ehh pamiętam jak właśnie w 2k14 po pierwszym roku studiów Wrocławska Nokia brała wszystkich studenciakow z pwr jeśli tylko ogarniali w podstawach c++. To się nazywało working student czy jakoś tak, dobrze płatne staże. Do dziś pluję sobie w brodę, że zamiast tam iść wolałem spędzać czas wolny na graniu i #!$%@? się
  • Odpowiedz
@jedrek1212: od paru lat większość średnio zdolnych moich znajomych zaczęło albo uczyć się programowania albo już tam pracować. A to byli ludzie którym życiowo bardziej przypisywalam pracę na klepaniu formatek w biurze itp. No to jak się tacy ludzie rzucili na ten rynek i go zapełnili to masz swoją odpowiedź.
  • Odpowiedz
@Mlekkko: Przecież rynek sam butkampiczów wyprodukował. Nawet wykop bardzo mocno promował przebranzawianie się do it, czy do z pomocą kursów czy samouków.
  • Odpowiedz