Wpis z mikrobloga

Mit: Rommel był najlepszym niemieckim generałem Hitlera

Fakt: Rommel pierwsze dowodzenie na froncie objął we Francji na czele 7. Dywizji Pancernej. Nigdy wcześniej nie dowodził jednostką pancerną. Podczas wojny w Polsce pełnił funkcję w otoczeniu Hitlera. Hitler był pod wrażeniem Rommla, a Rommel był oficjalnie politycznie zaangażowany w doktrynę nazistowską. We Francji wykazuje się, jako odważny i kompetentny dowódca frontowy, często na przedzie oddziałów. Zwycięstwa zawdzięcza jednak głównie sytuacji na całym froncie. Jako pierwszy dociera do kanału Ła Manche. Jego dywizja ponosi jednak największe straty z niemieckich jednostek.
W lutym 1941 wraz z dwiema dywizjami zostaje wysłany do Afryki, gdzie swoim doświadczeniem i organizacją sił niemieckich zaskakuje Brytyjczyków i odwraca sytuację na marginalnym froncie. Z braku innych kampanii w tym czasie, skupia na sobie uwagę propagandy niemieckiej i brytyjskiej. Zmagając się z logistyką, dopiero w czerwcu 1942 udaje mu się zająć Tobruk, za co zostaje awansowany na marszałka.
Z rozpoczęciem bitwy pod El Alamein Rommel jest nieobecny, gdyż przebywa w Niemczech. Sytuacja powtórzy się zresztą w przyszłości. Pojawia się już w czasie bitwy, ale nie jest w stanie odmienić sytuacji i zarządza odwrót.
Rommel zostaje odwołany z Afryki w marcu 1943 , w obliczu beznadziejnej sytuacji. Niemcy nie mogą sobie pozwolić na stratę symbolu propagandy.
W tym czasie Rommel nie kryje już defetyzmu i wątpliwości co do dalszego prowadzenia wojny. Dostaje symboliczną funkcję inspektora Wału Atlantyckiego.
Jako dowódca operacyjny w rejonie inwazji aliantów we Francji, Rommel znowu jest nieobecny, gdyż gości na urodzinach żony w Niemczech.
W lipcu zostaje ranny, kiedy jego samochód zostaje ostrzelany z powietrza.
Posądzony o wiedzę na temat planów zamachu na Hitlera zostaje zmuszony do popełnienia samobójstwa, a jego pogrzeb zostaje odprawiony z najwyższymi honorami.
Rommel nigdy nie walczył w Rosji. Nie dowodził w polu w trakcie walk, ani we Włoszech, ani we Francji. Swoje największe sukcesy odniósł walcząc z Brytyjczykami w Afryce Północnej, którzy długo byli pogrążeni w chaosie, cokolwiek mniejszym niż Włosi. Był mistrzem improwizacji, górował nad dowódcami brytyjskimi do czasu, kiedy logistyka Brytyjczyków i w końcu Amerykanów wielokrotnie przewyższała jego możliwości. Był ucieleśnieniem niemieckiego oficera i ikoną nazistowskiej propagandy. Trudno jednak stawiać go ponad takich mistrzów dowodzenia, jak Manstein, Model, Hausser i innych, którzy na froncie wschodnim mierzyli się wielokrotnie z wiele trudniejszą sytuacją. Trudno też odmówić mu umiejętności, jako wybitnego taktyka i organizatora.

#mitywojny #wojennemity #pistacjexxwieku #historia #ciekawostkihistoryczne
KanuszMorwinJikke - Mit: Rommel był najlepszym niemieckim generałem Hitlera

Fakt: Ro...

źródło: 14C2D48D-C0E4-4827-85C7-8EEFFDCF8031

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
@Kanusz_Morwin_Jikke we francji dywizja rommla czyli dywizja duchow zniszczyla dwie dywizje francuskie, odpierali brytyjskie kontrataki,(moze dlatego najwieksze straty) wzielii 100tys jencow i dopiero po tych akcjach zrobiliono z niego bohatera.

Africa korps to tez niezla historia bo rommel mial mega problemy logistyczne po ataku 3 rzeszy na związek radziecki. Nie ma go w bitwie pod el alamein bo jest w berlinie probujac przekonać Hitlera o większym zaangażowaniu w wojne w afryce. Alianci
  • Odpowiedz
Rimmel był feldmarszałkiem. A miał ważniejsza funkcje niż inspektor wału. Dodatkowo w D-day to spora część generałów opusciła swoje stanowiska. Pogoda była taka, że nikt nie spodziewał się inwazji, część pojechało na grę wojenną. Nawet potem Niemcy zrobili śledztwo czy to nie było działanie wywiadu alianckiego, że wyżsi dowódcy nie byli na stanowiskach.
  • Odpowiedz