Wpis z mikrobloga

Pamiętam, że za gówniaka dla mnie niesamowitym zaskoczeniem było to, że jak jest sobie takie miasto X to może być obok gmina o tej samej nazwie X i to są odrębne jednostki samorządu terytorialnego nie związane ze sobą prawie niczym poza położeniem i nazwą.

Ale jak widzę mapę gminy Pabianice, która jest podzielona na dwie niegraniczące ze sobą części to stwierdzam, że jednak #polska to stan umysłu xD

#pabianice #lodz #samorzady #ciekawostki
Qrix - Pamiętam, że za gówniaka dla mnie niesamowitym zaskoczeniem było to, że jak je...

źródło: Mapa_gminy_Pabianice

Pobierz
  • 52
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 26
I oczywiście klasycznie siedziba gminy nie jest na terenie gminy tylko w mieście obbok xD
  • Odpowiedz
  • 10
@Qrix najgorsze jest to, że mimo że mieszkasz i płacisz tu podatki to nie przysługują ci benefity takie jak tańsza komunikacja, bo takie benefity należą się tylko mieszkańcom miasta Pabianice. #!$%@? z tym że komunikacja miejska obsługuje całą gminę xD
  • Odpowiedz
@mpower

najgorsze jest to, że mimo że mieszkasz i płacisz tu podatki to nie przysługują ci benefity takie jak tańsza komunikacja, bo takie benefity należą się tylko mieszkańcom miasta Pabianice. #!$%@? z tym że komunikacja miejska obsługuje całą gminę xD


Nie wiem o czym wy piszecie. Przecież wtedy jest jeden burmistrz, jeden urząd, jedna rada miasta i gminy która uchwala dopłaty do biletów dla wszystkich mieszkańców gminy a nie tylko tych z
  • Odpowiedz
  • 15
@pss8888 no otóż nie. Poczytaj sobie np. regulamin karty Pabianiczanina. Jest tam konkretnie wyszczególnione, że musisz być mieszkańcem "Miasta Pabianice", a nie gminy
  • Odpowiedz
via Android
  • 5
@pss8888 są dwa urzędy a nie jeden. W Mieście Pabianice jest prezydent, w gminie jest wójt. To są niezależne twory pod względem prawnym.
  • Odpowiedz
@Qrix:

W Małopolsce też zdarzają się podobne patologie. Zobacz sobie Gminę Chelmiec. Bardzo rozległą, przylega do Nowego Sącza, gęsto zabudowana, uprzemysłowioną, przecięta rzeka Dunajec gdzie jeszcze kilka lat temu aby dostać się na drugi koniec trzeba było przejechać przez prawie centrum Nowego Sącza. Obecnie jest już most na Dunajcu.

Podobnie Gmina Limanowa. Urząd Gminy jest w centrum miasta Limanowa natomiast najbardziej odległe wsie w odległości 30km skąd z jednej strony dojeżdża
  • Odpowiedz
@Qrix:
Ale jak widzę mapę gminy Pabianice, która jest podzielona na dwie niegraniczące ze sobą części to stwierdzam, że jednak #polska to stan umysłu xD

A ja stwierdzam że mało wiesz o świecie. Zerknij sobie jak wyglądają na przykład obszary administracyjne miast i hrabstw w USA. Dla przykładu LA i Chicago. I przestań "srac we własne gniazdo"
  • Odpowiedz