Wpis z mikrobloga

@Phallusimpudicus: w Kanadzie duży problem wynikał (tak przynajmniej kojarzę i mogę się mylić) z napływu kapitału zza granicy. Chińczycy wykupowali tam masowo nieruchomości podbijając w ten sposób ceny.
A co do grafiki i USA - zobacz jak często na tagu przewija się ból tylnych części ciała wykopków odnośnie cen nieruchomości i zarobków w USA w drugiej połowie XX w. Dużo osób nie jest w stanie zaakceptować faktu, że takie czasy były
  • Odpowiedz
@pp93: Królowa Justyna zalewa Kanadę hindusami i buduje się za mało mieszkań. Jak w rok populacja Kanady rośnie o 1,2 miliona a buduje się 200k mieszkań to jak to ma wyglądać xD
  • Odpowiedz
18 wiek czyli trwająca rewolucja przemysłowa w chyba Anglii lub USA


@Phallusimpudicus: To można odnieść do większości czasów. Równie dobrze opisuje np. lata 20 XX wieku, co ciekawe podprogowo o tym jest powieść Czarnoksiężnik z Oz.
  • Odpowiedz
@Phallusimpudicus: Właśnie miałem dzisiaj taką rozkminę. My dzisiaj myślimy o chłopach pańszczyźnianych jak mieli ciężko, ile mieli pracy i jak bardzo gówno z tego zostawało dla nich samych. Oni o tym nie wiedzieli, myśleli że to norma. My dzisiaj tez mówimy, że to norma. Jak będzie np. za 500 lat? Za 1000 lat? Czy tamci ludzie będą na nas patrzeć i myśleć o nas jak my o chłopach?
  • Odpowiedz
  • 14
@sierramikebravo
Chłopi wtedy mieli poczucie, że są dymani. Bronili się przed tym jak mogli - na pańskim polu robili najmniej możliwie wydajnie, tak żeby nie dostać batem ale zachować jakieś siły na swoje pole. Jak się dało, to spierniczali gdzieś na Ukrainę do innej wsi. Przez jakiś czas dobrze pamiętali z opowieści swoich ojców, że kiedyś było inaczej i nie uważali, że nowe czasy to norma. Za 500 lat może być to
  • Odpowiedz
Właśnie miałem dzisiaj taką rozkminę. My dzisiaj myślimy o chłopach pańszczyźnianych jak mieli ciężko, ile mieli pracy i jak bardzo gówno z tego zostawało dla nich samyc


@sierramikebravo: To też zależy o jakich chłopach z jakiego okresu czasu i państwa mówimy. Jeśli o Polsce to w średniowieczu głównym problemem chłopów był niski poziom technologiczny więc klęski głodu czy chorób, natomiast prawnie i społecznie ich sytuacja nie wyglądała źle, KK gwarantował im
  • Odpowiedz
My dzisiaj myślimy o chłopach pańszczyźnianych jak mieli ciężko, ile mieli pracy i jak bardzo gówno z tego zostawało dla nich samych.


@sierramikebravo: jednak poziom życia nieporównywalny.
  • Odpowiedz
@sierramikebravo: właściwie jak siedzę z kalkulatorem i liczę ile kasy z mojej wypłaty rozdaje sobie państwo, ile wynosi czynsz itd to ja już o sobie myślę jak o chłopie pańszczyźnianym któremu ma zostawać akurat tyle zeby się nie zbuntował i przyszedł do pracy ale nie miał za dużo xd (a nie zarabiam malo w skali kraju)
  • Odpowiedz
@Phallusimpudicus: Nic dziwnego że wraca, bo to właśnie socjaliści/związkowcy wymusili ustępstwa na systemie kapitalistycznym, i w miarę uczciwy podział wpływów produkcji między zatrudniającymi i zatrudnionymi.

Najlepiej działało to na zachodzie w latach 50-70, gdzie ciężko pracujący ludzie mogli zapewnić godne życie sobie i rodzinie. W latach 70/80/90-tych, głównie dzięki Reaganowi i Thatcher, zaczął się ponowny kult parówkowej ekonomii i „zostawcie bogaczy w spokoju!!!” i od tego czasu gospodarka powoli dryfuje w
NapalInTheMorning - @Phallusimpudicus: Nic dziwnego że wraca, bo to właśnie socjaliśc...

źródło: IMG_5185

Pobierz
  • Odpowiedz
@sierramikebravo: Stawiam, ze nawet za 100 lat, ludzie beda uwazali, ze maja znacznie latwiej niz my teraz. Bedzie krotszy tydzien pracy, beda bardziej rozbudowane swiadczenia socjalne (byc moze dochod gwarantowany), BHP bedzie odgrywalo jeszcze wieksza role. No, ogolnie pracownik (szczegolnie fizyczny) bedzie mial lzej, a zawody takie, jak kierowca, moga zupelnie zostac zastapione przez automat :)
  • Odpowiedz