Wpis z mikrobloga

Przeklejam tutaj troche porad dot. budowy inteligentnego systemu monitoringu mieszkania / domu, ktory poczynilem w wyniku tego, ze ktos probowal mi sie w bialy dzien wlamac do mieszkania.
Moje doswiadczenia znacznie roznia sie od tego, jak do tematu podchodzi i rynek, i wiekszosc osob szukajacych takiego rozwiazania. Postawilem na kamery IP z analityka obrazu systemu NVR Viseron (podobny do Frigate) i tanie chinskie kamerki IP, ale z ograniczonym ruchem sieciowym. Mam kilka kamer, w tym zawnetrzna i "judasza", ktore w czasie rzeczywistym monitoruja co sie dzieje w okolicy mojego mieszkania. Gdy wychodze z domu system uzbraja sie i węszy w poszukiwaniu zagrozen. Posiada mozliwosci rozbudowy o mechanizmy odstraszajace, etc., gdyby proby wlamania ponowily sie.

Tekst ten wrzucalem jednemu z wykopkow dzisiaj jako odpowiedz do jego watku, gdzie twierdzil na bazie swoich ograniczonych doswiadczen, ze systemy detekcji ludzi w kamerkach AI to gowno, bo u niego nie cziala. Moje doswiadczenia w tej materii sa inne.
Wrzucam do potomnosci, bo duzo osob pyta o takie rzeczy, a nigdzie nie ma info o tym jak to zaczac i jaka droga warto pojsc. Rynek zdominowaly rozne tanie zestawy typu HKVision, zestawy wszystko w jednym, ktore sa odwrotnoscia tego, co najlepiej przydaloby sie osobie postawionej w sytuacji podobnej do moejj (ktora nie wie jeszcze do konca jak bedzie wygladal jej system bezpieczenstwa i chce miec otwarta droge).
Wrzucam wiec garsc porad i kierunkow, ktore warto sobie postudiowac. Na koniec daje znac, ze nie jest to temat dla technicznych noobow, bo wymaga pewnych zabiegow, chocby tych zwiazanych z integracja. Ale pokazuje co mniej wiecej kupic i jak to spiac.
Reszta to kwestia waszej inwencji. Ja jestem zadowolony :) Jak sie okazuje, mozna osiagnac sporo za naprawde niewielkie pieniadze.

--- ---

Kameera 720p za flaszke kiepskiej wodki wisi 3-4m od obiektu. Czulosc oprogramowania ustawiona na 0.65. Wykrywa czlowieka stojacego tylem w 100% prpzypadkow, we wszelkich warunkach oswietleniowych, w tym w nocy

System analityki: Viseron

Dlatego tak waznym jest moc dopasowac sobie poszczegolne klocki systemu samemu, dbajac, aby poslugiwaly sie one uniwersalnymi standardami (np. kamery RTSP i z kodekiem H264, etc.). Pozniej mozna sobie tuningowac rozne rzeczy zgodnie z wlasnymi ptorzebami.
Rozmaite, z pozoru korzystne cenowo zestawy oferowane przez azjatyckich producentow i ta ich "analityka" - to dziala kiedy chce i jak chce... To samo dotyczy tanich, zintegrowanych kamer z wykrywaniem roznych rzeczy, etc. To nie ma prawa dzialac.
Rozwiazaniem jest system modulowy.

Mozna uzyc kamer z Aliexpress. To jest OK. Ale core systemu - oprogramowanie NVR i rozne algorytmy wykrywania - tutaj trzeba pomyslec.
PS: Kamerki IP chinskie sa OK, gdy obsluguja aplikace iCanSee. W tym systemie beda zawsze mialy RTSP i H264 albo 265. Sa stosunkowo latwe do uniwersalnego skonfigurowania z roznymi systemami NVR.
PS2: Rozne chinskie kamerki, takie czy inne, maja tendencje "dzwonic" do domu do Chin i cjuj wie co tam wysylaja jeszcze. Taki ruch sieciowy trzeba wyciac na routerze, ktory musi byc odpowiednio zaawansowany.
PS3: Alternatywnym do Viseron systemem jest Frigate. Oba wymagaja postawienia tego na komputerze, co do najlatwiejszych nie nalezy. A biorac pod uwage (ps2) widac, ze zasadniczo inteligentny monitoring to nie jest zabawa dla noobow. Osoba nietechniczna po prostu nie poradzi sobie z odpaleniem tego.

Ergo, nalityka kamer to super rzecz! Potrafi dokladnie wykrywac zagrozenia, gdy te rzeczywiscie wystepuja i nagrywac obraz w adekwatnych moementach (a takze wysylac alarmy, etc.).
Miesiac temu nic nie wiedzialem o tych sprawach. Ale motywowany tym, ze ktos probowal mi sie wlamac do mieszkania w bialy dzien (grzebiac przy zamkach), zalozylem sobie prosty, kilkukamerowy system z detekcja ruchu i rozpoznawaniem ludzi. System oparty o chinskie kamerki (w tym jeden "judasz"), oprogramowanie Viseron na Raspberry Pi, oraz Home Assistant dodatkowo. System pozwala na jego dalsze ulepszanie, np. poprzez dodawanie kolejnych czujnikow (np. otwierania drzwi), dorzucenia ostrzegawczej syreny alarmowej, czy nawet razenia klamki pradem :P Wiele rzeczy jest mozliwych. I zdecydowanie warto troche w temacie pogrzebac, bo jest on i ciekawy, ale niestety tez kompleksowy. Jednakowoz wszystko to lezy w zakresie mozliwosci przecietnego czlowieka, o ile troche postudiuje temat. Wiele z roznych kruczkow takiego systemu jest nieoczywista.

#monitoring #alarm #bezpieczenstwo #chwalesie #budujzwykopem #informatyka #homeassistant
  • 7
  • Odpowiedz
@user-agent-switcher: Ściana tekstu i ani słowa o OpenIPC który można wrzucić na większość chińskich kamer. I skończy się dzwonienie do domu czy inne cuda, bo tam masz normalny pełny dostęp do konta root po ssh. Inna sprawa że ja jestem zdania że monitoring to nie zabezpieczenie, od zabezpieczeń są alarmy z odpowiednim "grade".
  • Odpowiedz
@dktr: Pierwsze slysze :) Zajmuje sie tematem od okolo miesiaca, gdzie glownie skupialem sie na urzadzeniu zalazka swojego systemu, bo nie znalazlem niczego gotowego, co jakkolwiek podchodziloby pod moje potrzeby. A sytuacja w jakiej sie znalazlem wymagala szybkiego dzialania i postawienia czegos ASAP.

OpenIPC to jest cos jak Tasmota? To wymaga jakiejsc konkretnej architektury kamery / plyty glownej? Jak to sie ma do dziwactw takich jak rozne kamery typu "judasz", czy
  • Odpowiedz
@user-agent-switcher: Tasmota to też gotowiec, używałem ale mi nie podchodzi, wolę se sam napisać od zera soft pod esp8266/32.
OpenIPC to soft na wiekszość SoC używanych w kamerach. Wystawia normalne rstp/hls/mjpg/rtmp bezpośrednio do YT i inne.
Dla mnie monitoring ma być monitoringiem, czyli maksymalna możliwa do uzyskania jakość obrazu, zapis ciągły (nie jakieś detekcje które przeważnie nie działają wtedy kiedy powinny), normalny rejestrator który będzie piszczał jak się popsuje dysk aby
  • Odpowiedz
@dktr: Dziekuje. Sprawdze ten software i jesli bedzie to mozliwe, to #!$%@? moje urzadzenia. To byloby preferowane rozwiazanie z wiadomych wzgledow.

U mnie kamerki sa na wifi wszystkie (czasem nie ma jak inaczej tego zrobic), dlatego i tak posiadanie jakiegos bardziej zaawansowanego routera, chocby dla wystawienia kamerom i innym sprzetom IoT wlasnych SSID zw. bezpieczenstwa, jest nieuniknione. W ramach tego paradygmatu zacisnalem zeby i poblokowalem na firewallu ruch z kamer inny
  • Odpowiedz
U mnie kamerki sa na wifi wszystkie (czasem nie ma jak inaczej tego zrobic),

@user-agent-switcher: Zaczynając od początku, kamer nie robię nigdy po wifi i zawsze wybijam te debilne pomysły klientom z głowy. Zawsze i tak trzeba dociągnąć zasilanie więc lecę ze skrętką, twoje kamery na wifi można rozłączyć od sieci za pomocą ESP8266 które kosztuje 5zł. Dodatkowo masz 24h/dobę wysycone pasmo 2.4 GHz, bez sensu.

dlatego i tak posiadanie jakiegos
  • Odpowiedz
@dktr: Nie ma sensu używać L2TP w erze Wireguarda. Łatwiej, szybciej i bezpieczniej. No i kamerki po kablu > kamerki po WiFi, WiFi można zakłócić i wszelkie zabezpieczenia które na nim polegają padają. Z kablem już trudniej.
  • Odpowiedz