Wpis z mikrobloga

Spółdzielnia każe mi wymieniać kuchenkę gazową na elektryczną. Wysłali kontrolę, która stwierdziła, ze w przypadku pokoju z aneksem kuchennym nie może być kuchenki gazowej, ma byc elektryczna. Żeby była gazowa, musialoby być odrębne pomiesczenie wg. nich. Czy to prawda? Aż trudno i uwierzyć, bo przecież na pewno nie tylko ja mam w Polsce małe mieszkanko z kuchenką gazową. To nagle wszyscy mają wymieniać w podobnej sytuacji? Jak to jest?

Musiałbym pół kuchni rowalić.

#polska #prawo #spoldzielnia #mieszkanie #dom #bezpieczenstwo #wielkaplyta
  • 14
  • Odpowiedz
18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

@rekinwpaski: Ze co? Sam mam "salon" i kuchnie w jednym pomieszczeniu. Nie tylko zreszta ja. Jeszcze nie slyszalem zeby sie ktos czepial. Ale to by trza doczytac

Ale pamietam stare czasy (tak z 35 lat temu) ze byl problem jak kuchenka gazowa stala niby za blisko drzwi (niby przeciag powietrza zamykanych drwi mogl zdmuchnac plomien). Tylko ze to bylo 35 lat temu... teraz kuchenki odcinaja doplyw gazu jak plomien zaniknie.
  • Odpowiedz
  • 0
@gorzki99: @DejvMajla Chodzi ponoc o to, ze ulatniajacy sie gaz moze zabic, bo nie jest w osobnym pomieszczeniu, tak mowia jakies przepisy wg. kontrolera, no i dostalem dokument od spoldzielni z wezwaniem do wymiany kuchenki gazowej na elektryczna.
  • Odpowiedz
@rekinwpaski nie no, zrobić to Ci wiele nie zrobią. Z tego co się orientuję, mogą Ci nakazać opuszczenie lokum (tak samo gdybyś nie płacił za czynsz) ale Ty (dokładnie jak w przypadku niepłacenia) możesz mieć ich w dupie.
  • Odpowiedz
@rekinwpaski: No to przepisy trza by doczytac - nie zdziwie sie jak sa jeszcze z czasow prl.
Jak masz kuchenke to masz tez kratke wentylacyjna co nie?

Wiec jaka jest roznica czy jest to osobne pomieszczenie kuchenne czy masz w tym pomieszczeniu rowniez telewizor i sofe? Skoro masz kratke to gdzie problem? Gaz ziemny jest lzejszy od powietrza i przy sprawnej instalacji powinien uciec przez kratke.

Przciez ulatniajacy sie w osobnym
  • Odpowiedz
Wczytałem się w temat i z tego co znalazłem, to:
"2. Urządzenia gazowe z otwartą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu A i B, nie mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, z zastrzeżeniem § 93 ust. 2 i 3.
[...]
§ 93.
[...]
2. W mieszkaniu jednopokojowym dopuszcza się pomieszczenie kuchenne bez okien lub wnękę kuchenną połączoną z przedpokojem, pod warunkiem zastosowania co najmniej wentylacji:
1) grawitacyjnej – w przypadku
  • Odpowiedz
  • 0
@markhausen: @DejvMajla @gorzki99 @markhausen Dziękuję Mireczki za odpowiedzi,

@markhausen chodzi jeszcze o koszta, bo wyobraź sobie, ze za gaz, pomimo codziennego gotowania ja place jakies smieszne pieniadze: 25zł co dwa miesiące (PGniG). Nie wiem czy panstwo dopłaca i dlatego tak jest, ale taki jest fakt, jest mega tanio. A prąd? Prąd (PGE) kosztuje mnie 200 zł co dwa miesiące. Jak pomysle, ze jeszcze mialaby dojsc kuchenka elektryczna do tego, to rece
  • Odpowiedz
Nie wiem czy warto iść na wojnę ze spółdzielnią w tej kwestii.


@markhausen: I tak i nie. @rekinwpaski wyraznie napisal:

tak mowia jakies przepisy wg. kontrolera,


Wiec moze warto dopyta jakie przepisy? Czasem to wystarczy. Ja widza ze wiesz co mowisz to dosc czesto odpuszczaja bo wiedza ze nie maja racji. A jak sam wykazales - nie maja.

Jak sie okaze ze te przepisy to regulamin to juz dupa. Ale moze
  • Odpowiedz
@rekinwpaski: Jest jakiś regulamin spółdzielni i jakby gaz walnął przy ubezpieczeniu nic nie dostaniesz, bo oni powołają się, że miałeś mieszkanie przerobione niezgodnie z jego przeznaczeniem i ich regulaminem.
  • Odpowiedz
@rekinwpaski: Jak sprawa się potoczyła?
Jeśli dalej nie jest wyjaśnione to niech sformułują swoje żądania na piśmie i wskażą podstawę prawną.
Swoją drogą to jeśli grunt na którym stoi budynek ma unormowaną sytuację prawną to możesz wystąpić w o przeniesienie własności lokalu na ciebie, spółdzielnia musi zrobić to w ciągu 6 miesięcy od złożenia wniosku. Opłaty (głównie dla notariusza) wyniosą ok. 2 tys. a mieszkanie będzie twoje i spółdzielnia będzie miała
  • Odpowiedz