Wpis z mikrobloga

Mam takie może proste pytanie, ale nie jestem kompletnie w temacie, mam dość dużą działkę, która na wyrysie z ewidencji gruntów ma oznaczenie RVI czyli jest to teren rolniczy jakieś tam gorszej klasy. Natomiast w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jest na obszarze oznaczonym jako MN/RM. Czyli ta działka jest faktycznie rolna czy budowlana? Da się i czy jest w ogóle sens składać jakieś papiery aby w ewidencji gruntów była oznaczona jako budowlana? Czy wpływa to jakoś na wartość działki? Bo zastanawiam się czy plan zagospodarowania przestrzennego może się zmienić, na tą działką jest działka leśna, zarówno na wyrysie jak i w planie zagospodarowania i czy jest możliwe że zrobią kiedyś tak, że powiększą las kosztem tego MN/RM.

#nieruchomosci #budownictwo #budowadomu #geodezja
  • 6
@voot: nie wiem o jakim planie mowa, nie wiem o jakiej działce itd, ale jeśli wg planu zagospodarowania masz przeznaczone na zabudowę mieszkaniową to to jest działka budowlana. Każda działka była "rolna" zanim stała się budowlana :) RVI to oznaczenie klasy gruntu tylko, nie gra to roli, bo decyduje plan. Swoją drogą vi to bardzo słaba ziemia pod uprawy, więc tym bardziej nie widzę przeszkód.
@voot: To co masz na wyrysie to stan obecny zgodny z Ewidencją Gruntów i Budynków. RVI oznacza użytek rolny o klasie gruntów VI. Jest to potrzebne do obliczania podatków. Użytek oznacza sposób zagospodarowania działki na bieżącą chwilę. Nie ma to nic wspólnego z tym co jest napisane w MPZP - miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Potoczne określenie "działka budowlana" odnosi się do tego czy można na niej budować, a nie że płaci
Przeczytaj w opisie do mpzp co oznacza dane oznaczenie na mapie i na jaki rodzaj zabudowy pozwala. Użytku nie ma potrzeby zmieniać dopóki faktycznie stan gruntu się nie zmni. To że użytek jest rvi nie oznacza że nie można się na nim budować.
via Wykop
  • 0
@Tomek_tls: @DanekRBI @lougramm dzięki, już rozumiem czyli jest to po prostu potocznie działka budowlana. Jest to działka z bardzo ładnym widokiem, położona na wzgórzu nad ładną miejscowością, zaraz pod lasem w którym żyją sarny i dziki :D, tylko niestety słychać na niej pobliską ekspresówkę która jest tak w odległości 400 metrów i to przypuszczam może znacznie zaniżać jej wartość.

Do starostwa idę w przyszłym tygodniu, tak tylko póki co chciałem się
@voot: W innych krajach może by to miało sens, ale nie w Polsce, gdzie te same przepisy potrafią się jednego roku dwa razy zmienić, więc jakim cudem wykładowcy w szkole mieliby za tym nadążać skoro niektórzy to uczą z pożółkłych kartek, które sobie sporządzili 30 lat temu i dalej klepią to samo w ten sam sposób. Jakbyś czegoś jeszcze potrzebował się dowiedzieć w sprawie samych działek to pisz śmiało na tym