Wpis z mikrobloga

W 2024 roku inwestujcie w ETF iShares NASDAQ-100 UCITS ETF. To pewny fundusz o niskim koszcie zarządzania #!$%@?ący się przyzwoitą stopą zwrotu. Nie musicie mieć dużo wolnych środków by móc inwestować przez pośrednictwo brokera.

Na pomarańczowo wykres wyniku iShares NASDAQ-100 UCITS, a na jego tle szary wykres wyniku naszego kochanego WIG 20.
To są wyniki za ostatnie 5 lat.

#inwestowanie #pieniadze #finanse #gielda
Glimpse0fTheFuture - W 2024 roku inwestujcie w ETF iShares NASDAQ-100 UCITS ETF. To p...

źródło: Zrzut ekranu 2024-03-10 165259

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
@Glimpse0fTheFuture:
Jeżeli jedynym wyznacznikiem ma być przeszły performance to papiezmacha.jpg. Ostatnio faktycznie wyniki były super i sam jestem mocno do przodu, ale co będzie dalej, to mam nadzieję, że spora korekta albo bessa, bo fajnie byłoby dokupić. Wyobraź sobie, że takich rad było pełno w 2000 roku
  • Odpowiedz
@Glimpse0fTheFuture: No to jest trudne słowo, a Ty inwestujesz w to długoterminowo (czyt. 5+ lat) czy jak?
Rynek jest trudny do przewidzenia, cały czas pobijamy rekordy, jakaś korekta 30% by się przydała, aby można było spokojnie sobie wejść w ETF-y.
  • Odpowiedz
Wyobraź sobie, że takich rad było pełno w 2000 roku


@3k1m: Wszystko zależy jaki masz horyzont czasowy.
Wyobraź sobie że ja wtedy, w roku 2000 kupowałem Nasdaq 100 tuż przed krachem.
Kupiłem przed krachem z myłą że mój horyzont to minimum 10 Lat, a trzymam do dziś.
Przed krachem "dot com" kupiłem ETF podczas "dip" po $88 za sztukę, a rok później uśredniałem po $20 za sztukę ¯\(ツ)/¯
Trzymam wszystko do
  • Odpowiedz
@laporte: No to zazdro, wtedy w Polsce inwestowanie chyba nie było zbyt popularne. Ja w 2000 roku to uczyłem się dopiero pisać. Jaki masz dividend yield z tego teraz?
  • Odpowiedz
Jaki masz dividend yield z tego teraz?


@3k1m: Słaby, jakieś 0,6% rocznie. W Nasdaq 100 nie inwstujesz dla dywidendy, ale biorąc pod uwagę lata to i tak spora kasa.
W roku 2000 była to moja pierwsza inwestycja, cieszę się że nie spanikowałem kiedy moje depo było -80%, tylko właśnie uśredniałem.
To w sumie była dobra praktyczna lekcja, że żaden krach czy korekta nie trwają wiecznie.
  • Odpowiedz
@laporte:
Wiem, że dla dywidendy nie, ale one dosyć szybko rosły procentowo dla niektórych spółek. Technologiczne mają raczej niskie z zasady. No i git, ja akurat wszedłem w inwestycje w samej bessie, więc szczerze mówiąc chciałbym zobaczyć jak będę się zachowywal, jeśli portfel straci te ponad 30%, jeśli w ogóle.
  • Odpowiedz
@3k1m: Korekty 20% lub więcej są wcześniej czy później nieuniknione, ale to przecież wiesz. Ja miełem właśnie "dot com bubble" na starcie inwestowania, wtedy wszyscy mówili to jest "once in a lifetime event". Kilka lat potem bańka finansowa pękłą i depo -60%. Tak się żyło w latach 2000
  • Odpowiedz
@laporte:
Za to po 2007 roku, do niedawna, to jeden z chyba lepszych okresów na giełdzie jaki był. Masz plan na jakąś wczesną emeryturę, czy po prostu już będziesz dalej inwestował ile się da?
  • Odpowiedz