Wpis z mikrobloga

106 + 1 = 107

Tytuł: The Status Game: On Human Life and How to Play it
Autor: Will Storr
Gatunek: popularnonaukowa
Ocena: ★★★★★★★★
ISBN: 0008354634
Polecam i to bardzo. Dawno nie trafiłem na lekturę tak prowokującą do myślenia. Przechodząc przez każdy rozdział, autor udowadnia, że tak naprawdę ludzka egzystencja sprowadza się do ciągłego porównywania siebie do innych i próbach uzyskania jak najwyższego statusu w danej dziedzinie.
Nie jest to samo w sobie złe. Taka jest po prostu ludzka natura czy tego chcemy, czy też nie. Ludzki mózg nie jest w stanie rozpoznać prawdy. Cierpimy na przypadłość w rodzaju zbiorowej halucynacji rzeczywistości, w której rywalizujemy z innymi na polu różnych "gier" o status. Czasem będą to normy kulturowe, czasem religijne. Najbardziej oczywista jest oczywiście dominacja fizyczna. Ludzie są w stanie umieścić się na tej niewidzialnej drabinie w ułamku sekund. Zresztą nie ta wbudowana hierarchiczność nie dotyczy tylko naszego gatunku, autor na podstawie badań przeprowadzonych na szympansach pokazywał, że te o wyższym statusie pomimo gorszej diety żyły dłużej...

Świetny rozdział o komunizmie. Gdzie na przykładzie ZSRR wykazane było, że marksistowska idea zabrania ludziom majątku, aby uniknąć rozwarstwienia społeczeństwa, zamieniła się w jeden z tragiczniejszych eksperymentów w dziejach ludzkości.
Bardzo ciekawie wytłumaczona religijność jako rodzaj gry o status w cnocie. Jaki wpływ na cywilizacje miał monoteizm, jak globalną grę o status zmienił luteranizm, co dzieje się z narodem lub człowiekiem totalnie odartym ze statusu jak np. Niemcy po pierwszej wojnie światowej. I przede wszystkim jak niewiele wobec tego różnimy się od prymitywnych plemion, choćby pod względem wojenek politycznych.

Trzy sprawy na koniec: Słuchałem audiobooka, którego czyta sam autor. Nie ma jej wg mnie dostępnej po polsku (a szkoda!). Nie wiem, czy zaliczyć ją do popularnonaukowych

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #popularnonaukowabookmeter
TheHamlet - 106 + 1 = 107

Tytuł: The Status Game: On Human Life and How to Play it
A...

źródło: 81BQKjytXHL._SY466_

Pobierz
  • 2